Αγγλία: Η Μάντσεστερ Σίτι κέρδισε, κυνηγά την Λίβερπουλ και την περιμένει στο ντέρμπι [βίντεο]

Μετά από δύο σερί ήττες (Κρίσταλ Πάλας και Λέστερ), η Μάντσεστερ Σίτι επέστρεψε στα «τρίποντα» και περιμένει, πλέον, την Λίβερπουλ στο «Ετιχαντ» (3/01) για να παίξει... τα ρέστα της στην υπόθεση τίτλος.

Οι «πολίτες» επιβλήθηκαν με 3-1 στο «Σεντ Μέρις» της Σαουθάμπτον, για την 20ή αγωνιστική, μείωσαν στο -7 από τους «κόκκινους» και σε τέσσερα 24ωρα θα επιδιώξουν να κατεβάσουν ακόμη περισσότερο τη διαφορά μέσα στο «σπίτι» τους.

Το ματς ουσιαστικά κρίθηκε στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους, όταν η ομάδα του Γκουαρντιόλα με «σύμμαχο» την τύχη μετέτρεψε το 1-1 σε 3-1 και στο δεύτερο μέρος έκανε «συντήρηση δυνάμεων».

Οι «Άγιοι» τελείωσαν τον αγώνα με 10 παίκτες, καθώς στο 85ο λεπτό αποβλήθηκε ο σκόρερ τους, Πιερ-Εμιλ Χόιμπιεργκ.
Βαθιά ανάσα πήρε η Μπέρνλι, μετά το εντός έδρας 2-0 επί της Γουέστ Χαμ. Για τους γηπεδούχους ήταν η πρώτη νίκη μετά από τρεις σερί ήττες.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 20ής αγωνιστικής στην Premier League:

• Μπράιτον-Έβερτον 1-0 (59΄ Λοκάντια)
  • Φούλαμ-Χάντερσφιλντ 1-0 (90΄ Μίτροβιτς)
  • Λέστερ-Κάρντιφ 0-1 (90΄ Καμαράσα)
  • Τότεναμ-Γουλβς 1-3 (22΄ Κέιν - 72΄ Μπέιλι, 83΄ Χιμένες, 87΄ Κόστα)
  • Γουότφορντ-Νιούκαστλ 1-1 (82΄ Ντουκουρέ - 29΄ Ροντόν)
  • Λίβερπουλ-Άρσεναλ 5-1 (14΄, 16΄, 65΄ Φιρμίνο, 32΄ Μανέ, 45΄ πεν. Σαλάχ - 11΄ Μέιτλαντ-Νάιλς)
  • Κρίσταλ-Πάλας-Τσέλσι 0-1 (51΄ Καντέ)
  • Μπέρνλι-Γουέστ Χαμ 2-0 (15΄ Γουντ, 34΄ ΜακΝιλ)
  • Σαουθάμπτον-Μάντσεστερ Σίτι 1-3 (37΄ Χόιμπιεργκ - 10΄ Νταβίντ Σίλβα, 45΄αυτ. Γουόρντ-Πράους, 45΄+3 Αγουέρο)
  • Μάντσεστερ Γ.-Μπόρνμουθ 18:30