«Αλωσαν» το Τορόντο με double-double του Γιάννη οι Μπακς [βίντεο]

Έχοντας, για μία ακόμα φορά, ηγέτη και κορυφαίο παίκτη τους τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, που έφτασε σε double double, οι Μπακς κατάφεραν να πανηγυρίσουν με 104-99 των Ράπτορς μέσα στο Τορόντο στο ντέρμπι κορυφής της Ανατολής, και έγιναν η πρώτη ομάδα φέτος που κερδίζει δύο φορές τους Καναδούς.

Καθοριστική στη μεγάλη νίκη η συμμετοχή του Μάλκολμ Μπρόγκντον, που αργά στην τέταρτη περίοδο ευστόχησε σε δύο συνεχόμενα σουτ τριών πόντων, μετατρέποντας το 94-97 σε 100-97 για τους Μπακς, με τον Αντετοκούνμπο να καρφώνει λίγο αργότερα για το 102-99 και τον Ιλιασόβα να διαμορφώνει το τελικό σκορ με 2 βολές.

Ο Έλληνας σούπερ σταρ σημείωσε 19 πόντους (7/12 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/3 βολές) και μάζεψε 19 ριμπάουντ, ενώ είχε επίσης 6 ασίστ και 1 κόψιμο σε 37 λεπτά συμμετοχής. Τον Αντετοκούνμπο ακολούθησαν ο Λόπεζ με 19 πόντους και ο Μπρόγκντον με 18 πόντους.

Πρώτος σκόρερ για τους Ράπτορς, ήταν ο Ιμπάκα με 22 πόντους.