Χάντμπολ: Ισοπαλία (23-23) στο ντέρμπι του Ολυμπιακού με την ΑΕΚ [βίντεο]

Με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ κατάφερε να παραμείνει αήττητη στο Ρέντη (23-23) απέναντι στον νταμπλούχο Ολυμπιακό/όμιλο Ξυνή στο μεγάλο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής στην Α1 χάντμπολ.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν ισόπαλες στο παιχνίδι για αρκετή ώρα (16-16, 17-17, 18-18) αλλά οι Αραπακόπουλος και Τζηράς διαμόρφωσαν το 20-18 για την ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα στο 48ο λεπτό. Η ΑΕΚ ισοφάρισε ξανά (20-20) με Ζαμπούνη και Δομπρή με τον Μπάγιος να διαμορφώνει το 22-22 τρία περίπου λεπτά πριν το τέλος.

Ο Τζηράς με ωραία προσπάθεια έκανε το 23-22 τριάντα δεύτερα πριν το τέλος του αγώνα. Ο Αλβανός αστόχησε σε τετ α τετ και όλα έδειχναν ότι ο Ολυμπιακός/όμιλος Ξυνή θα έφευγε με τη νίκη μέχρι την στιγμή που ο Παπαδιονυσίου κέρδισε το πέναλτι σε νεκρό χρόνο. Ο Γιάκομπσεν ήταν απόλυτα ψύχραιμος και οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από έναν βαθμό.

Τα πεντάλεπτα: 3-0, 5-3, 8-4, 8-5, 11-9, 12-10 (ημ.), 14-11, 15-15, 17-17, 20-19, 22-21, 23-23

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μάνθος, Κρητικός 2, Τζηράς 7, Καραμπουρνιώτης, Λέμος 3, Ρέινα 5, Στούμπης, Ασβεστάς, Παπαδόπουλος, Κανδύλας, Σανίκης, Μπούμπαλο 1, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος 2, Τσίλης 3

ΑΕΚ: Γεωργιάδης, Ζαμπούνης 3, Συγγάρης, Μπάλαζ 2, Ραντούλοβιτς, Αλβανός 3, Μπάγιος 2, Γιάκομπσεν 7, Παπαδιονυσίου 1, Δομπρής 3, Μυλωνάς, Αργυρού, Παλεβίτσιους 2, Μαντζόπουλος, Βραζάλιτσα, Μπαλάσκας.