Basketball Champions League: Η άμυνα της ΑΕΚ γύρισε (65-59) το ματς με την Λιετκαμπέλις

Αμυνα από... ατσάλι για την ΑΕΚ!

Η Ενωση μπήκε στο τελευταίο 10λεπτο με -4, αλλά τότε ενεργοποιήθηκε η ψυχή και η άμυνα της. Και τότε η Λιετκαμπέλις… τσακίστηκε στην άμυνα της Βασίλισσας που κέρδισε τελικά με 65-59 μέσα στο κλειστό του ΟΑΚΑ στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του Basketball Champions League και πλέον έχει ρεκόρ 5-1 που την διατηρεί στην κορυφή του Γ’ Ομίλου.

Οι «κιτρινόμαυροι» δεν άφησαν την Λιετκάμπελις να σημειώσει καλάθι στα τελευταία 7 λεπτά, τελείωσαν το παιχνίδι με επιμέρους 17-5 στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα. Ο Βινς Χάντερ ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής της ΑΕΚ και στις δύο άκρες του γηπέδου, ενώ διψήφιο αριθμό πόντων σημείωσε και ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης (12). Πολλές βοήθειες έδωσε επίσης και ο Δημήτρης Μωραΐτης στην "Ένωση", η οποία σούταρε με ποσοστό 31,0% και έχασε 17 από τα 20 τρίποντα που επιχείρησε, ωστόσο έπαιξε τρομερή άμυνα στην τέταρτη περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 31-31, 47-51, 65-59

ΑΕΚ (Μπάνκι): Τσαλμπούρης, Ματσιούλις 0/6 σουτ, Λαρεντζάκης 12, Μωραΐτης 7, Γκρίφιν4 (2/8 σουτ), Σαντ-Ρος 5 (7 ριμπάουντ), Ρόμπερσον 4, Γιαννόπουλος 5, Χάντερ 28 (8/11 δίποντα, 12/16 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα).

ΛΙΕΤΚΑΜΠΕΛΙΣ (Τσάνακ): Ταρόλις 5 (9 ριμπάουντ), Σίνοβετς 2 (5 λάθη), Πίλεπιτς, Κουλβιέτις 8 (7 ριμπάουντ), Γιασάιτις 8, Μόρισον 9, Μάβρα 10, Γουίλσον 6, Κούπσας 7, Βαλίνσκας 4 (1/8 σουτ), Ρουμπστάβιτσους.