Γερμανία: Ανατροπή τίτλου για την Ντόρτμουντ, 3-2 την Μπάγερν

Αν και έμεινε δύο φορές πίσω στο σκορ, η Ντόρτμουντ κατάφερε να γυρίσει το ματς με την Μπάγερν και να πάρει μια σπουδαία νίκη!

Με αυτή τη νίκη οι Βεστφαλοί αύξησαν τη διαφορά τους από τους Βαυαρούς στο +7 και δείχνουν πανέτοιμοι να σηκώσουν φέτος τη... σαλατιέρα στην Bundesliga.

Ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι άνοιξε το σκορ για την Μπάγερν στο 26', αποτέλεσμα που έμεινε μέχρι το ημίχρονο. Στην επανάληψη, ο Ρόις κέρδισε από τον Νόιερ και αξιοποίησε το πέναλτι που έφερε το 1-1 στο 49’, όμως ο «Λέβα» είχε και πάλι την άμεση απάντηση. Ο Πολωνός σκόραρε για δεύτερη φορά στο παλιό του σπίτι (53’, 1-2) μετά από φάση διαρκείας και όμορφο συνδυασμό.

Ωστόσο, η Μπορούσια δεν το έβαλε κάτω. Ένα απευθείας βολέ του Ρόις μετά από σέντρα του Πίστσεκ έφερε το 2-2 (67’) και ο Πάκο Αλκάθερ έδωσε τη νίκη στο 74’.