Αυτός είναι ο προκλητικός πανηγυρισμός που... τίναξε στον αέρα ματς στη Σουηδία [βίντεο] - iefimerida.gr

Στο παιχνίδι ΑΪΚ - Μάλμε

Μπορεί το σουηδικό ποδόσφαιρο να μην μας έχει συνηθίσει σε τέτοιες σκηνές, αλλά το πάθος και η ένταση υπάρχουν παντου...

Στιγμιότυπα από το σουηδικό πρωτάθλημα σπάνια βγαίνουν εκτός συνόρων (εκτός αν πρόκειται για κάποιο γκολ τίτλου) ωστόσο το ΑΪΚ-Μάλμε που έγινε το βράδυ της Τρίτης συγκίνησε κόσμο και κοσμάκη αφού συνδύασε σασπένς, γκολ, αποβολές και έναν πανηγυρισμό-πρόκληση. Στη φάση του 96ου λεπτού, με την Μάλμε να έχει το προβάδισμα με 1-0 αλλά να το χάνει στο φινάλε των καθυστερήσεων, με τον Σεμπάστιαν Λάρσον να σκοράρει για λογαριασμό των γηπεδούχων με ένα αριστοτεχνικό χτύπημα φάουλ και να γράφει το 1-1. Τότε ήταν που ο 33χρονος Σουηδός διεθνής μεσοεπιθετικός... ξέφυγε και έτρεξε να πανηγυρίσει το γκολ του μπροστά στον πάγκο των αντιπάλων και ουρλιάζοντας απευθυνόμενος στους ανθρώπους της. Όπως ήταν λογικό αρκετοί προσπάθησαν να κινηθούν εναντίον του και υπήρξε ένταση, ο αγώνας διακόπηκε για τρία λεπτά, και ο διαιτητής τους ηρέμησε όλους και με δεύτερη κίτρινη κάρτα απέβαλε τον σκόρερ...