Europa League: Γκολ ο Παπασταθόπουλος, διπλό η Αρσεναλ [βίντεο] - iefimerida.gr

Europa League: Γκολ ο Παπασταθόπουλος, διπλό η Αρσεναλ [βίντεο]

Η Αρσεναλ /Φωτογραφία: ArsenalFC

Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος «άνοιξε λογαριασμό» στην Άρσεναλ.

Ο Έλληνας διεθνής κεντρικός αμυντικός, ο οποίος έπαιξε σε όλο το 90λεπτο, πέτυχε το πρώτο του τέρμα από τότε που εντάχθηκε στο δυναμικό των «κανονιέρηδων» και η ομάδα του Ουνάι Έμερι έφυγε με το «διπλό» από την έδρα της Καραμπάγκ (3-1) κάνοντας το 2Χ2 στο ξεκίνημα των ομίλων του Europa League.

Δεύτερη σερί νίκη πέτυχαν Σάλτσμπουργκ και Λειψία, με τους Αυστριακούς, μάλιστα, να κάνουν την ανατροπή στο δεύτερο μέρος επί της Σέλτικ (3-1). Εντυπωσιακή και η γερμανική ομάδα που πέρασε....τρένο από την Νορβηγία με το ίδιο σκορ επί της Ρόζενμποργκ.

Με τους Κάρλος Ζέκα και Πιέρο Σωτηρίου στο αρχικό σχήμα, η Κοπεγχάγη πήρε τεράστια νίκη στη Γαλλία επί της Μπορντό με 2-1. Ο Ζέκα, μάλιστα, αποβλήθηκε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Τέλος, η Σπόρτινγκ Λισαβόνας, που μέχρι το 90ό λεπτό βρισκόταν πίσω στο σκορ, με δύο τέρματα στις καθυστερήσεις πήρε απίστευτη νίκη επί της Βόρσκλα με 2-1.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 2ης αγωνιστικής των ομίλων του Europa League:

1ος όμιλος

• Ζυρίχη - Λουντογκόρετς 1-0 (84΄ Πάλσον)
  • Λεβερκούζεν - ΑΕΚ Λάρνακας 4-2 (44΄ Χάβερτς, 49΄,88΄ Αλάριο, 90΄+2 Μπραντ - 25΄ Τρικόφσκι, 90΄+1 Ράσπας)

2ος όμιλος

• Σάλτσμπουργκ - Σέλτικ 3-1 (56΄,73΄πεν. Νταμπούρ, 61΄ Μιναμίνο - 2΄ Εντουαρντ)
  • Ρόζενμποργκ - Λειψία 1-3 (79΄ Τζεμπαλί - 12΄ Ογκουστίν, 54΄ Κονατέ, 61΄ Κούνχα)