Κυπελλούχος Ισπανίας με «πεντάρα» η Μπαρτσελόνα! - iefimerida.gr

Κυπελλούχος Ισπανίας με «πεντάρα» η Μπαρτσελόνα!

Φωτογραφία: ΑΠΕ

Σε ανεπανάληπτο πάρτι μετέτρεψε τον τελικό του Κυπέλλου Ισπανίας η Μπαρτσελόνα.

Οι «μπλαουγκράνα» ήταν καταιγιστικοί απέναντι στη Σεβίλλη, τη νίκησαν με σκορ 5-0 και κατέκτησαν το τρόπαιο.

Τα... χειρότερα για την ομάδα του Μοντέλα φάνηκαν από νωρίς, καθώς μόλις στο 14ο λεπτό η ομάδα του Βαλβέρδε άνοιξε το σκορ με τον Λουίς Σουάρες. Πριν φύγει το ημίχρονο, δε, οι Καταλανοί ήταν μπροστά στο σκορ με 3-0, χάρη και στα γκολ των Μέσι (30') και Σουάρες ξανά (40').

Αλλά και το β' ημίχρονο ξεκίνησε δυναμικά για την Μπαρτσελόνα, με τον Ινιέστα να χρίζεται σκόρερ στο 52', «γράφοντας» το 0-4. Δεκαεπτά λεπτά αργότερα (69'), και ενώ η Σεβίλλη παρέπαιε, ήρθε και το πέμπτο γκολ, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κοουτίνιο.

Αυτό ήταν το 4ο συνεχόμενο Κύπελλο για την Μπάρτσα, 30ό συνολικά.