Europa League: Απίστευτη πρόκριση Σάλτμπουργκ, βραδιά-θρίλερ

Βραδιά... θρίλερ στο Europa League!

Στα ημιτελικά πέρασαν Αρσεναλ, Σάλτσμπουργκ, Ατλέτικο Μαδρίτης και Μαρσέιγ.

Η Μαρσέιγ νίκησε 5-2 τη Λειψία, η οποία είχε νικήσει 1-0 στη Γερμανία και μάλιστα άνοιξε το σκορ στη Μασσαλία στο 2ο λεπτό.

Κάτι ακόμη πιο εντυπωσιακό πέτυχε η Σάλτσμπουργκ, αφού η Λάτσιο είχε νικήσει 4-2 στη Ρώμη και άνοιξε το σκορ στο 55' με τον Ιμόμπιλε στην Αυστρία. Η Σάλτσμπουργκ όμως ισοφάρισε ένα λεπτό μετά και εν συνεχεία έφτασε στο 4-1, το σκορ πρόκρισης δηλαδή, σκοράροντας 3 φορές σε 5 λεπτά! Στο 72' με τον Αϊνταρά, στο 74' με τον Χουάν Χι-Τσαν, και στο 76' με τον Λάινερ.

«Καρδιχτύπησε» η Άρσεναλ, καθώς η ΤΣΣΚΑ Μόσχας προηγήθηκε 2-0 και ήθελε ένα ακόμη γκολ για πρόκριση αλλά τελικά μείωσε ο Γουέλμπεκ στο 75' και ισοφάρισε για το τελικό 2-2 ο Ραμσεϊ στο 90'+2. Αγχωτική ήταν και η πρόκριση της Ατλέτικο Μαδρίτης, καθώς η Σπόρτινγκ νίκησε 1-0 με το γκολ του Φρέντι Μοντέρο, όμως οι «ροχιμπλάνκος» είχαν επικρατήσει με 2-0 στη Μαδρίτη.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

• ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Αρσεναλ 2-2 (39' Τσάλοβ, 50' Ναμπάμπκιν - 75' Γουέλμπεκ, 90' Ράμσεϊ)
  • Σπόρτινγκ Λισσαβόνας - Ατλέτικο Μαδρίτης 1-0 (28' Μοντέρο)
  • Σάλτσμπουργκ - Λάτσιο 4-1 (56' Νταμπούρ, 72' Αϊνταρά, 74' Χουάν, 76' Λάινερ - 55' Ιμόμπιλε)
  • Μαρσέιγ - Λειψία 5-2 (6' αυτ. Ίλζανκερ, 9' Σαρ, 38' Τοβέν, 60' Παγέτ, 94' Σάκαι - 2' Μπρούμα, 55' Ογκουστέν)