Διέλυσε την Πορτογαλία σε ένα ημίχρονο η Ολλανδία!

Στο παιχνίδι με την Αίγυπτο όλοι είδαμε το... δέντρο (σ.σ. τα δύο γκολ του Ρονάλντο στις καθυστερήσεις) και χάσαμε το δάσος (σ.σ. αμυντικά κενά), αλλά χθες (26/03) η Ολλανδία φανέρωσε το πραγματικό πρόβλημα της Πορτογαλίας.

Σε φιλικό παιχνίδι οι «οράνιε» σκόρπισαν την παρέα του Κριστιάνο Ρονάλντο και επικράτησαν με 3-0 στη Γενεύη. Και τα τρία γκολ, μάλιστα, μπήκαν στο πρώτο ημίχρονο.

Το κακό για τους Ιβηρες είναι ότι δεν θυμίζουν καθόλου ομάδα του Φερνάντο Σάντος, καθώς σε δύο φιλικά έχει δεχτεί 4 γκολ και σίγουρα η εμφάνιση αυτή προβλημάτισε τους πάντες.

Από την άλλη η Ολλανδία έδειξε ότι άξιζε να βρίσκεται στο Μουντιάλ με την εμφάνισή της, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο έπαιζε με παίκτη παραπάνω, λόγω της αποβολής του Κανσέλο, αλλά δεν κατάφερε να σημειώσει περισσότερα τέρματα. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο αγωνίστηκε στο πρώτο ημίχρονο.

Στα υπόλοιπα φιλικά της ημέρας ξεχώρισε η νίκη της Φινλανδίας επί της Μάλτας με 5-0. Ο Ρόμπιν Λουντ του Παναθηναϊκού αγωνίστηκε για 62 λεπτά με απολογισμό μία ασίστ.