Euroleague: Νίκησε την Ρεάλ Μαδρίτης (92-83) στο θρίλερ του ΣΕΦ ο Ολυμπιακός

Σε ένα ματς που... έσπασε καρδιές, ο Ολυμπιακός πήρε μια πολύ σημαντική νίκη επί της Ρεάλ Μαδρίτης στην παράταση με 92-83 για την Euroleague.

Με την άμυνα του Ολυμπιακού να κάνει τη διαφορά στην παράταση (72-72κ.α.), οι Πειραιώτες πανηγύρισαν την πέμπτη διαδοχική νίκη τους στην Euroleague, δίνοντας συνέχεια στη «συγκατοίκηση» με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στην κορυφή της κατάταξης. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 92-83 της Ρεάλ Μαδρίτης στο επιπλέον πεντάλεπτο, για την 11η αγωνιστική, αυξάνοντας σε 9-2 το ρεκόρ τους και υποχρεώνοντας τη «Βασίλισσα» στην έκτη ήττα της και τρίτη διαδοχική.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τον ΟΣΦΠ ο Πρίντεζης με 21 πόντους. Στο έξτρα 5λεπτο, λοιπόν, το πήρε προσωπικά, έβαλε 9 πόντους, τους 7 συνεχόμενους. Και κάπως έτσι, οι ερυθρόλευκοι νίκησαν την Ρεάλ των σπουδαίων Κάρολ και Ντόνσιτς, συνδυάζοντας με τον ιδανικό τρόπο την θετική επιστροφή του Βασίλη Σπανούλη στην Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 18-8, 34-30, 56-47, 72-72κ.α., 92-83 παρ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 12, Σπανούλης 7 (1), Μιλουτίνοβ 12, Στρέλνιεκς 15 (1), Πρίντεζης 21 (1), Παπανικολάου 14 (3), Μάντζαρης, Ρόμπερτς 4, Γουίλτζερ 2, Τόμπσον 5

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ, Ραντλ 3 (1), Φερνάντεθ 3 (1), Ράντσιτς, Ντόντσιτς 33 (4), Ματσιούλις, Ρέγιες 4 , Καμπάτσο, Κάρολ 24 (4), Ταβάρες 8, Τόμπκινς 6, Τέιλορ 2

Σε αναμετρήσεις για την 11η αγωνιστική της Euroleague, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

• Ζαλγκίρις Κάουνας (Λιθουανία)-Παναθηναϊκός (Ελλάδα) 80-74
  • Μπάμπεργκ (Γερμανία)-ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ρωσία) 76-92
  • Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)-Βαλένθια (Ισπανία) 94-91
  • Μπασκόνια (Ισπανία)-Μάλαγα (Ισπανία) 88-82
  • Αρμάνι Μιλάνο (Ιταλία)-Κίμκι (Ρωσία) 71-77
  • Ολυμπιακός (Ελλάδα)-Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία) 92-83 παρ. (72-72κ.α.)