Ματς-ροκ στη Γερμανία: Από 4-0 έγινε 4-4 το Ντόρτμουντ-Σάλκε!

Mια επική ανατροπή πέτυχε η Σάλκε στο ντέρμπι της κοιλάδας του Ρουρ με την Ντόρτμουντ.

Αν και βρέθηκαν να χάνουν με 4-0, οι «μπλε» κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι και να ισοφαρίσουν σε 4-4 στις καθυστερήσεις!

Οι Βεστφαλοί κυριάρχησαν στο α' ημίχρονο και προηγήθηκαν με 4 γκολ σε 13 λεπτά (από το 12’ έως το 25’), με σκόρερ τους Ομπαμεγιάνγκ, Γκέτσε και Γκερέιρο, ενώ ένα τους πρόσφερε με αυτογκόλ ο Σταμπούλι.

Η αντίδραση της Σάλκε, όμως, στο β' ημίχρονο ήταν εκπληκτική. Στο 61’ μείωσε σε 4-1 με καταπληκτικό σε εκτέλεση τέρμα του Μπουργκστάιλερ, το 4-2 έγινε στο 65', το 4-3 στο 86' με τον Καλιγκούρι και το τελικό 4-4 στο 94’ με τον Νάλντο, ενώ στο μεσοδιάστημα, στο 72', οι γηπεδούχοι έχασαν λόγω αποβολής τον Ομπαμεγιάνγκ.