Euroleague: «Λύγισε» και την Ρεάλ Μαδρίτης (82-80) στο ΟΑΚΑ ο ΠΑΟ

Με μια τεράστια ανατροπή ο Παναθηναϊκός κέρδισε στο θρίλερ του ΟΑΚΑ την Ρεάλ Μαδρίτης με 82-80 και παρέμεινε η μοναδική ομάδα που δεν έχει χάσει μέσα στο «σπίτι» της φέτος στην Euroleague.

Ο Παναθηναϊκός γύρισε από το -16 του 22ου λεπτού και πήρε μία τεράστια νίκη απέναντι στη «Βασίλισσα», φτάνοντας τις τέσσερις σερί νίκες στην Euroleague με «όπλο» την εξαιρετική του άμυνα.

Η ομάδα του Πασκουάλ προηγήθηκε με 4 στα τελευταία λεπτά (77-73), αλλά το εκτός ισορροπίας τρίποντο του Ντόντσιτς έφερε το ματς σε πλήρη ισορροπία, 77-77. Με μεγάλο σουτ του Παππά από τα 6,75, 22'' πριν τη λήξη, ο Εξάστερος πέρασε μπροστά με 80-78, ο Σλοβένος γκαρντ των Μαδριλένων απάντησε με δύο βολές, ωστόσο στη συνέχεια ο Γκιστ έκανε το ίδιο από τη γραμμή των βολών. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τη τελευταία κατοχή, ο Τόμπκινς βρήκε το τρίποντο, αλλά ευτυχώς αυτό βρήκε σίδερο και προκάλεσε ανακούφιση!

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Πασκουάλ ο Ρίβερς με 20 (πήρε φωτιά στο δεύτερο μέρος), 12 και 8 ασίστ είχε ο Καλάθης, συγκλονιστικός ο Γκιστ με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ και «βρώμικη» δουλειά για… τρεις, έβαλε γερά το λιθαράκι του στην άμυνα, στη τέταρτη περίοδο, ο Γκάμπριελ, διψήφιος και ο Σίνγκλετον (10π.) ο οποίος έδωσε πολλές μάχες.

Στο 6-3 ανέβηκε ο Παναθηναϊκός που υπερασπίστηκε ξανά το «σπίτι» του, στο 5-4 υποχώρησε η Ρεάλ.

Τα δεκάλεπτα: 23-28, 40-54, 64-69, 82-80

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Σίνγκλετον 10 (2), Ρίβερς 20 (4), Παππάς 9 (1), Ντένμον, Γκιστ 15, Βουγιούκας 4, Λεκαβίτσιους, Γκάμπριελ 1, Λοτζέσκι 8 (2), Καλάθης 12, Αντετοκούνμπο 3.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Κοζέρ 7 (1), Ραντλ 3 (1), Ρούντι 9 (2), Ντόντσιτς 19 (3), Ματσιούλις, Ρέγιες 12, Καμπάσο 7 (1), Γιούστα 4, Κάρολ, Ταβάρες 7, Τόμπκινς 12 (1).

Σε αναμετρήσεις για την 9η αγωνιστική στη Euroleague, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:​

• Μπάμπεργκ (Γερμανία) - Βαλένθια (Ισπανία) 83-82
  • Ερυθρός Αστέρας (Σερβία) - Μπασκόνια (Ισπανία) 81-85
  • Μπαρτσελόνα (Ισπανία) - Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ) 89-67
  • Ζαλγκίρις Κάουνας (Λιθουανία) - Αναντολού Εφές (Τουρκία) 91-83
  • Αρμάνι Μιλάνο (Ιταλία) - Ολυμπιακός (Ελλάδα) 85-86