Super League: Πανιώνιος-Ολυμπιακός 3-4, σε ματς... ροκ -Λυτρωτής ο Φορτούνης - iefimerida.gr

Super League: Πανιώνιος-Ολυμπιακός 3-4, σε ματς... ροκ -Λυτρωτής ο Φορτούνης

Τρία από τα 4 γκολ πέτυχαν Φορτούνης και Ανσαριφάρντ / Φωτογραφία: Eurokinissi

Σε ένα ματς που τα είχε όλα, ο Ολυμπιακός επικράτησε με το... εντυπωσιακό 4-3 μέσα στη Νέα Σμύρνη του Πανιωνίου και αναρριχήθηκε στη βαθμολογία της Super League.

Η ομάδα του Τάκη Λεμονή, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, κατάφερε να επικρατήσει με 4-3, για την 7η αγωνιστική.

Πρωταγωνιστής ο Καρίμ Ανσαριφάρντ, με δύο γκολ (37΄, 45΄) κόντρα στην παλιά ομάδα του, ενώ το πρώτο σημείωσε ο Σισέ (19΄) και το τελευταίο ο Φορτούνης με πέναλτι στο 87΄. Ο Σπιριντόνοβιτς μόλις στο 3ο λεπτό, ο Μασούντ με πέναλτι στο 82΄ και ο Ντουρμισάι στο 84΄ τα γκολ των γηπεδούχων.

Οι γηπεδούχοι έχουν έντονα παράπονα απο τη διατησία, τόσο για τη φάση που υποδείχθηκε το πέναλτι στον Φορτούνη, στο 87', όσο και για μια φάση με μαρκάρισμα του Φιγκέιρας στον Χατζισαφί, στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Μετά το τέλος της αναμέτρησης πήγε να δημιουργηθεί ανάμεσα σε κάποιους παίκτες των δύο ομάδων, όμως παρενέβησαν οι ψυχραιμότεροι και το διαφαινόμενο επεισόδιο έλαβε τέλος μετά από λίγο.

Πάντως, η κατάσταση φαίνεται πως ξέφυγε έξω από το γήπεδο. Σύμφωνα με πληροφορίες του Novasports, σημειώθηκαν επεισόδια έξω από το γήπεδο της Νέας Σμύρνης, με οπαδούς να συγκρούονται με ομάδες των ΜΑΤ, που μάλιστα έριξαν χημικά.

Οι συνθέσεις των ομάδων:
Πανιώνιος (Μιχάλης Γρηγορίου): Κότνικ, Χατζισαφί, Οικονόμου, Μπανανά, Βλάχος (71' Παπαγεωργίου), Σιώπης, Κόρμπος (81' Ντουρμισάι), Μασούντ, Σπιριντόνοβιτς, Μασούρας (60' Λάμπρου), Γεσίλ.
Ολυμπιακός (Τάκης Λεμονής): Προτό, Κούτρης, Νικολάου, Σισέ, Φιγκέιρας, Οτζίτζα (64' Ταχτσίδης), Ρομαό, Σεμπά, Φορτούνης (88' Μποτία), Πάρντο, Ανσαριφάρντ (75' Τζούρτζεβιτς).
Διαιτητής: Άγγελος Ευαγγέλου (Αθηνών)
Βοηθοί: Χρυσούλα Κουρομπύλια (Δυτικής Αττικής), Βασίλειος Καμπούρης (Εύβοιας)
Τέταρτος: Εμμανουήλ Σκουλάς (Θεσσαλίας)

Σε άλλες αναμετρήσεις για την 7η αγωνιστική της Super League, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

ΠΑΣ Γιάννινα-Πλατανιάς 3-1
Ατρόμητος-Αστέρας Τρίπολης 1-0