Προκριματικά Μουντιάλ 2018: «Δώρο» του Βελγίου στην Ελλάδα, 4-3 στην Βοσνία [βίντεο]

Σε ένα απίστευτο ματς που εξελίχθηκε σε ένα φοβερό θρίλερ, το Βέλγιο έκανε… δώρο στην Ελλάδα και κέρδισε 4-3 μέσα στο «καμίνι» της Βοσνίας παρότι έλειπε ο σούπερ σταρ της Λουκάκου.

Το Βέλγιο μόλις στο 4’ με τον Μενιέ έκανε το 0-1, αλλά η Βοσνία πριν το ημίχρονο το είχε γυρίσει και κέρδιζε με 2-1 με τα γκολ των Μεντούνιανιν (30’) και Βίτσα (39’).

Στην επανάληψη όμως το Βέλγιο… αντέδρασε και έδειξε την κλάση του παρότι ήταν αδιάφορο αφού είχε την πρώτη θέση. Στο 59’ ο Μπατσουαγί ισοφάρισε, στο 68’ ο Βερτόγκεν έκανε το 3-2, αλλά ο Ντούμιτς στο 82΄ισοφάρισε ξανά σε 3-3. Όμως ο Καράσκο στο 83’ έγραψε το τελικό 3-4 και χάρισε στην Ελλάδα ένα… δώρο, καθώς με νίκη επί της Κύπρου προσπερνά τους Βόσνιους.

Τα αποτελέσματα το απόγευμα:

• Σουηδία - Λουξεμβούργο 8-0 (10' πεν. & 67' πεν. Γκράνκβιστ, 18', 37', 54' & 71' Μπεργκ, 60' Λούστιγκ)
  • Νησιά Φερόε - Λετονία 0-0
  • Γιβραλτάρ - Εσθονία 0-6 (10' Λουτς, 30' Κάιτ, 38' Ζενιόβ, 52', 66' & 77' Ταμ)
  • Βοσνία - Βέλγιο 3-4 (30' Μεντούνιανιν, 39' Βίστσα, 82' Ντούμιτς / 4' Μενιέ, 59' Μπατσουαγί, 68' Βερτόνχεν, 83'Καράσκο)