Ολυμπιακός: Με Οφόε δημιουργό 2-0 την Αλκμάαρ - iefimerida.gr

Ολυμπιακός: Με Οφόε δημιουργό 2-0 την Αλκμάαρ

Φωτογραφία: EUROKINISSI

Παίρνει τα πάνω του, οδεύοντας προς τα προκριματικά του Champions League, ο Ολυμπιακός.

Λίγες ημέρες μετά το 6-0 επί της Μαλίν, οι Πειραιώτες επικράτησαν 2-0 σε φιλικό προπονητικού χαρακτήρα κόντρα στην Άλκμααρ, με τους Οτζίτζα Οφόε και Μεντί Καρσελά να κάνουν ανεπίσημο ντεμπούτο (χρησιμοποιήθηκαν για 30 λεπτά) και τον Βέλγο χαφ να δημιουργεί δύο γκολ μέσα σε ένα δίλεπτο και να γίνεται πρωταγωνιστής με το «καλημέρα» στην ομάδα του Πειραιά.

Αρχικά, στο 60’ έβγαλε κάθετη προς τον Μοχάμεντ Μπεν που με κοντινό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και ξεμπλόκαρε ύστερα από τις χαμένες ευκαιρίες στο ματς με τη Μαλίν. Ένα λεπτό μετά, ο πρώην παίκτης της Λέγκια έκανε επίθεση κατά μέτωπο και κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε ο 28χρονος επιθετικός που ζευγάρωσε τα τέρματά του.