Νέο πάρτι των Ουόριορς απέναντι στον Λεμπρόν -Eκαναν το 2-0 στους τελικούς [βίντεο]

Τη νίκη με σκορ 132-113 πανηγύρισαν οι Ουόριορς στο Όκλαντ επί των Καβαλίερς και έκαναν το 2-0 στη σειρά των τελικών παίρνοντας καθαρό προβάδισμα πριν μεταφερθεί η έδρα στο Κλίβελαντ.

Για ένα ημίχρονο κατάφεραν να μείνουν σε επαφή με το σκορ οι Καβαλίερς όμως στην 3η περίοδο οι Ουόριορς έπαιξαν ολοκληρωτικό μπάσκετ και με τους Κάρι-Ντουράντ σε σπουδαία βραδιά πήραν ένα προβάδισμα το οποίο κράτησαν μέχρι τέλους.

Ο Κάρι πέτυχε triple-double με 32 πόντους, 10 ριμπάουντ και 11 ασίστ με τον Ντουράντ πρώτο σκόρερ της ομάδας του 33 πόντους

Triple-double πέτυχε και ο Λεμπρόν Τζέιμς με 29 πόντους, 11 ριμπάουντ και 14 ασίστ με τον Λοβ να σκοράρει 27 αλλά να μην αρκούν για τους φιλοξενούμενους.