Football League: Νίκες για Αρη και Απόλλων Σμύρνης - iefimerida.gr

Football League: Νίκες για Αρη και Απόλλων Σμύρνης

Φωτογραφία: EUROKINISSI

Νίκες για Απόλλων Σμύρνης, Λαμία και Αρη στην Football League.

Η Ελαφρά Ταξιαρχία παρέσυρε στην… ξέφρενη πορεία που πραγματοποιεί και την Καλλονή (4-0), επέστρεψε ξανά στην πρώτη θέση και ετοιμάζεται για το πρώτο -από τα συνεχόμενα- ντέρμπι με τον ΟΦΗ στην Κρήτη. Η ομάδα του Άκη Μάντζιου δεν άφησε κανένα περιθώριο… ελπίδας στην Καλλονή. Στο 23’ ο Πετρόπουλος άνοιξε το σκορ για τον Απόλλωνα, με τον Σιατραβάνη ένα τέταρτο αργότερα να γράφει το 2-0. Στο 52ο λεπτό ο Πετρόπουλος με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έγραψε το 3-0, με τον Καλλέργη να διαμορφώνει το τελικό σκορ στις καθυστερήσεις.

Με τα γκολ των Τάτου και Ίλιτς ο Άρης κέρδισε με 2-0 τον Αγροτικό Αστέρα και παρέμεινε στο -6 από τη Λαμία και τη 2η θέση που οδηγεί στη Super League (κέρδισε η Λαμία με 3-1 τον Πανσερραϊκό). Η ομάδα του Νίκου Κωστένογλου έφθασε στο τρίποντο από το πρώτο ημίχρονο και ουσιαστικά δεν απειλήθηκε στο δεύτερο από αυτή του Νίκου Καραμπετάκη.

Ο ΟΦΗ, που υποδέχεται την ερχόμενη εβδομάδα τον Απόλλωνα, επικράτησε πολύ εύκολα με 3-0 του Αχαρναϊκού. Ο Χαντί στο 35’ άνοιξε το σκορ για τους Κρητικούς, με τον Βουό να γράφει το 2-0 εννιά λεπτά αργότερα. Ο Ντέρεκ Μπόατενγκ με το πρώτο του γκολ με την φανέλα του ΟΦΗ στο 75ο λεπτό, έκανε το 3-0 που ήταν και το τελικό σκορ.

Την φανταστική τους πορεία μετά τα Χριστούγεννα συνέχισαν τα Τρίκαλα που διέλυσαν με 5-0 τον Αιγινιακό. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Νίκος Γιαννιτσάνης που έκανε χατ-τρικ (22’, 45’+1’, 79’), με τον Μουμίν (32’) να σκοράρει, ενώ ο Πασαλίδης έστειλε στο 26’ άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Σημαντικό βήμα για την σωτηρία της έκανε η Ελευσίνα, η οποία κέρδισε 2-1 τον Κισσαμικό. Ο Στογιάνοφ έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, ωστόσο με τα γκολ των Αγγελούδη και Κολόκα οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ανατροπή και τη νίκη.