Βέλγιο-Ελλάδα 1-1: Πήραμε τον βαθμό, αξίζαμε τη νίκη! - iefimerida.gr

Βέλγιο-Ελλάδα 1-1: Πήραμε τον βαθμό, αξίζαμε τη νίκη!

Σπουδαία εμφάνιση και «χρυσός» βαθμός για την Εθνική μας μέσα στο Βέλγιο.

Η Εθνική ομάδα έφυγε με πολύτιμο βαθμό από τις Βρυξέλλες, απέναντι στην ομάδα που κατέχει την πέμπτη θέση στην παγκόσμια κατάταξη της FIFA.

Η «γαλανόλευκη» ήρθε ισόπαλη 1-1 στο «Κινγκ Μποντουέν» με το Βέλγιο, καθώς δέχθηκε το γκολ της ισοφάρισης στο 89', ενώ τελείωσε τον αγώνα με εννέα παίκτες λόγω των αποβολών του Ταχτσίδη (στο 65') και του Τζαβέλλα (στις καθυστερήσεις).

Η Εθνική μας, πάντως, θα μπορούσε να φύγει με τη νίκη, αφού στο γκολ του Μήτρογλου (46') απάντησε ο Λουκάκου λίγο πριν από τη λήξη.

Με τον βαθμό αυτό η Εθνική διατηρήθηκε στη 2η θέση της βαθμολογίας με 11 βαθμούς, δύο λιγότερους από το Βέλγιο (13 β.) και έναν περισσότερο από τη Βοσνία (10 β.). Πλέον, το επόμενο ματς στη Ζένιτσα, κόντρα στη Βοσνία, τον Ιούνιο, είναι «τελικός».

Ο Μίχαελ Σκίμπε δήλωσε «θυμωμένος» με τον διαιτητή, χαρακτηρίζοντας αυστηρή τη δεύτερη κίτρινα που δέχθηκε ο Ταχτσίδης, με αποτέλεσμα να μείνουμε με 10 παίκτες από το 65'. Οσο για το ματς με τη Βοσνία, δήλωσε πως κι εκεί θα πάμε για τη νίκη. «Εχουμε καταπληκτική άμυνα, τα παιδιά έπαιξαν σαν λιοντάρια», συμπλήρωσε ο ομοσπονδιακός τεχνικός.

B' ημίχρονο

90'+6'!: Τέλος του αγώνα. Σπουδαία ισοπαλία για την Εθνική μας μέσα στο Βέλγιο, αν και με δέκα παίκτες από το 65'. Πικρία γιατί δεχθήκαμε το γκολ στο 89'.

90'+4': Κόκκινη στον Τζαβέλλα με δεύτερη κίτρινη. Αψιμαχίες των παικτών.

90'+4': Κόρνερ για τους Βέλγους.

90'+4': Κίτρινη κάρτα στον Καπίνο για καθυστέρηση.

90'+3': Τελείως άστοχο σουτ του Μιραλάς.

90'+2': Αλλαγή για την Εθνική. Βέλλιος στη θέση του Μήτρογλου.

90': Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεων. Τρομερή επέμβαση Καπίνο, δοκάρι για τους Βέλγους!

89': Γκολ για τους Βέλγους. Ο Λουκάκου ισοφαρίζει. Στόπαρε την μπάλα με το στήθος και με αριστερό πλασέ νίκησε τον Καπίνο.

87': Οπως-όπως διώχνουν οι διεθνείς μας την μπάλα. Ούτε λόγος για οργανωμένη επίθεση.

86': Κόρνερ για τους Βέλγους. Κεφαλιά Αντερβάιλερ, έξω από τα δοκάρια της Εθνικής.

84': Αλλαγή για την Εθνική. Ζέκα στη θέση του Μάνταλου.

83': Με σέντρες επιχειρούν να διασπάσουν την άμυνά μας οι Βέλγοι. Μπαίνει ο Μιραλάς στη θέση του Σιμάν.

82': Το σουτ ο Βίτσελ, δεν ανησύχησε ο Καπίνο.

81': Και ο Μήτρογλου στόπερ...

80': Νέο κόρνερ για τους Βέλγους, βγάζει άμυνα ο Μήτρογλου. Στο μισό γήπεδο το παιχνίδι πλέον.

78': Με νύχια και με δόντια κρατάει η Εθνική. Συντριπτική κατοχή για τους Βέλγους.

75': Ασφυκτική η πίεση των Βέλγων...

74': Πάνω στο τείχος το φάουλ, σωτήρια επέμβαση του Καπίνο στη συνέχεια, σε τετ α τετ με τον Μέρτενς.

73': Επικίνδυνο φάουλ για τους Βέλγους. Κίτρινη στον Σάμαρη.

72': Κίτρινη κάρτα για τον Βίτσελ, για επικίνδυνο φάουλ στον Τζαβέλλα.

71': Κόρνερ για τους Βέλγους, ψύχραιμα απομάκρυνε ο Τζιόλης.

70': Πιέζουν πλέον οι Βέλγοι, λόγω και του αριθμητικού πλεονεκτήματος. Δύσκολες στιγμές μέχρι το τέλος για την Εθνική...

67': Αλλαγή για την Εθνική. Ο Τζιόλης στη θέση του Φορτούνη. 4-4-1-1 πλέον η διάταξη της Εθνικής.

65': Κόκκινη κάρτα στον Ταχτσίδη, με δεύτερη κίτρινη. Ανόητο φάουλ λίγο κάτω από το κέντρο...

65': Φαίνεται πως «συνέρχονται» οι Βέλγοι μετά το σοκ από το γκολ του Μήτρογλου. Πολλές πάσες και κατοχή μπάλας.

63': Ο Μανωλάς προλαβαίνει τελευταία στιγμή τον Λουκάκου, πριν επιχειρήσει σουτ μέσα από την περιοχή.

60': Κίτρινη κάρτα για τον Μέρτενς. Εκνευρισμένος ο Βέλγος, έκανε κίνηση εναντίον του Τζαβέλλα και τιμωρήθηκε.

Το γκολ του Μήτρογλου ήταν το πρώτο της Εθνικής μας κόντρα στους Βέλγους σε βελγικό έδαφος.

59': Γύρισμα του Τσαντλί στον Λουκάκου, οφσάιντ ο Βέλγος επιθετικός.

57': Επικίνδυνη σέντρα του Φορτούνη στον Μήτρογλου, έδιωξαν οι Βέλγοι.

55':Ο Λουκάκου στρώνει στον Βίτσελ, αλλά το σουτ έξω από τα δοκάρια του Καπίνο.

53': Σαστισμένοι δείχνουν οι Βέλγοι από το γκολ της Εθνικής μας, κάνοντας συνεχή λάθη. Παιχνίδι κέντρου.

51': Κόρνερ των Βέλγων, η ελληνική άμυνα απομάκρυνε.

48': Κούρσα του Μάνταλου απο δεξιά, κακή σέντρα για τον Μήτρογλου. Ανεκμετάλλευτη ευκαιρία.

46': Ο Μήτρογλου βγήκε στην πλάτη της άμυνας μετά από κεφαλιά-πάσα του Ταχτσίδη και με εξαιρετικό πλασέ άνοιξε το σκορ για την Ελλάδα!

46': Γκοοοοοοοοοοολ!!!!!!!!! 0-1 η Εθνική!!!!!!!!!

46': Έναρξη του β' ημιχρόνου. Καμία αλλαγή για τις δύο ομάδες. Η Εθνική μας στάθηκε πολύ καλά απέναντι στους Βέλγους στο πρώτο μέρος. Μακάρι να συνεχιστεί αυτή η εικόνα και στην επανάληψη.

Α' ημίχρονο

45'+1': Λήξη α' ημιχρόνου. Πολύ καλή εμφάνιση, αμυντικά, για την Εθνική. Κινδύνεψε σε ελάχιστες περιπτώσεις, αν και τον έλεγχο του αγώνα έχουν σαφέστατα οι Βέλγοι.

45': Ενα λεπτό καθυστερήσεων.

45': Τελευταίο λεπτό στο α' μέρος.

43': Κίτρινη κάρτα στον Τζαβέλλα για φάουλ στον Φελαϊνί. Δεν παίζει στο επόμενο ματς με τη Βοσνία.

42': Σέντρα από αριστερά του Μάνταλου σε Μήτρογλου, δεν πρόλαβε ο επιθετικός της Μπενφίκα.

41': Βαθιά μπαλιά στον Μήτρογλου, ανακόπτεται ο Έλληνας επιθετικός.

40': Φάουλ από τον Φελαϊνί στον Μάνταλο, δέχεται την κίτρινη κάρτα.

39': Εκνευρισμός Λουκάκου για μια λάθος μπαλιά από συμπαίκτη του.

36': Επικίνδυνο συρτό σουτ του Ναϊνγκολάν, λίγο άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι του Καπίνο.

34': Παιχνίδι κέντρου. Συντριπτική κατοχή υπέρ του Βελγίου, αλλά μόνο δύο ευκαιρίες.

33': Οι Βέλγοι έχουν την υπεροχή, αλλά η Εθνική αμύνεται καλά προς το παρόν.

31': Τακουνάκι του Φελαϊνι, δύσκολη επέμβαση του Καπίνο σε κόρνερ.

29': Πρώτη κίτρινη κάρτα στο παιχνίδι, για τον Ταχτσίδη.

22': Πάσα του Λουκάκου στον Μέρτενς, ο Τζαβέλλας καλύπτει με το σώμα του και η μπάλα καταλήγει άουτ.

19': Γύρισμα από τον Μήτρογλου, δεν πρόλαβε τη μπάλα ο Μάνταλος.

17': Ο Μάνταλος διώχνει λίγο πριν σουτάρει ο Ναϊγκολάν.

13': Ευκαιρία για τους Βέλγους: Σέντρα του Μέρτενς, ο Φελαϊνί έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

6': Σέντρα από τον Τοροσίδη μπλοκάρει ο Κουρτουά.

1': Ο Γερμανός διαιτητής Φέλιξ Μπιρχ σφυρίζει την έναρξη του ματς.

Οι «11» της Εθνικής μας είναι οι: Καπίνο, Τοροσίδης, Τζαβέλλας, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Ταχτσίδης, Σάμαρης, Μάνταλος, Σταφυλίδης, Φορτούνης και Μήτρογλου. Η έκπληξη έχει να κάνει με τον Ταχτσίδη, που επελέγη για το κέντρο, εκεί όπου διεκδικούσαν θέση ο Μανιάτης με τον Ζέκα.

Η ενδεκάδα του Βελγίου: Κουρτουά, Αλντερβέιρελντ, Ναιγκολάν, Βερτόνγκεν, Βίτσελ, Φελαϊνί, Λουκάκου, Καράσκο, Μέρτενς, Τσαντλί, Σιμάν.