fbpx Suntan, Nήμα και Νοτιάς, οι ταινίες με τις περισσότερες υποψηφιότητες στα βραβεία «Ιρις» [λίστα] | ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ | iefimerida.gr
×
ΣΧΟΛΙΑΣΜΟΣ
Tο iefimerida.gr δημοσιεύει άμεσα κάθε σχόλιο. Ωστόσο δεν υιοθετούμε τις απόψεις αυτές καθώς εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή. Σχόλια με ύβρεις διαγράφονται χωρίς προειδοποίηση. Χρήστες που δεν τηρούν τους όρους χρήσης αποκλείονται.
ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ
ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ

Suntan, Nήμα και Νοτιάς, οι ταινίες με τις περισσότερες υποψηφιότητες στα βραβεία «Ιρις» [λίστα]

Suntan
08|03|2017 | 09:51
Suntan

Ανακοινώθηκαν από την Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου (ΕΑΚ) οι υποψηφιότητες για τα βραβεία «Ίρις» 2017. 

Η τελετή της απονομής των βραβείων θα πραγματοποιηθεί στις 21 Μαρτίου στη Στέγη του Ιδρύματος Ωνάση, και τη σκηνοθεσία της έχει αναλάβει ο Παναγιώτης Φαφούτης.

Στη διαδικασία των βραβείων φέτος υποβλήθηκαν 20 ταινίες μεγάλου μήκους μυθοπλασίας, 16 ταινίες τεκμηρίωσης (ντοκιμαντέρ), 6 ταινίες κινουμένων σχεδίων (Animation) και 31 ταινίες μικρού μήκους. 
Επίσης, επιλέχθηκε μια βραχεία λίστα 10 ξένων υποψήφιων ταινιών.

Η ταινία που συγκέντρωσε τις περισσότερες υποψηφιότητες (11) είναι το «Suntan» του Αργύρη Παπαδημητρόπουλου (Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας, Σκηνοθεσίας, Σεναρίου, Α' και Β' Ανδρικού Ρόλου, Β' Γυναικείου Ρόλου, Φωτογραφίας, Πρωτότυπης Μουσικής, Ήχου και Μακιγιάζ). 
Ακολουθεί με 10 υποψηφιότητες το «Νήμα» του Αλέξανδρου Βούλγαρη (Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας, Σκηνοθεσίας, Α' Γυναικείου Ρόλου, Φωτογραφίας, Μοντάζ, Πρωτότυπης Μουσικής, Σκηνογραφίας, Ενδυματολογίας, Μακιγιάζ και Ειδικών Εφέ) και με 8 υποψηφιότητες ο «Νοτιάς» του Τάσου Μπουλμέτη (Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας, Α' Γυναικείου Ρόλου, Β' Ανδρικού Ρόλου, Σκηνογραφίας, Ενδυματολογίας, Ήχου, Μακιγιάζ και Ειδικών Εφέ). 

Suntan, Nήμα και Νοτιάς, οι ταινίες με τις περισσότερες υποψηφιότητες στα βραβεία «Ιρις» [λίστα]  | iefimerida.gr 0

«Νοτιάς» 

Από έξι υποψηφιότητες συγκεντρώνουν το «Έτερος Εγώ» του Σωτήρη Τσαφούλια συγκέντρωσε 6 υποψηφιότητες (Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας, Σεναρίου, Β' Γυναικείου Ρόλου, Σκηνογραφίας, Μακιγιάζ και Ειδικών Εφέ) και άλλες τόσες το «America Square» («Πλατεία Αμερικής») του Γιάννη Σακαρίδη (Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας, Σκηνοθεσίας, Σεναρίου, Α' Ανδρικού Ρόλου, Β' Γυναικείου Ρόλου και Μοντάζ) και το Park της Σοφίας Εξάρχου (Πρωτοεμφανιζόμενος Σκηνοθέτη, Α' Ανδρικού Ρόλου, Β' Ανδρικού Ρόλου, Φωτογραφίας, Πρωτότυπης Μουσικής, Ήχου).
Όλες οι υποψήφιες ταινίες: 

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Έτερος Εγώ» οι Σωτήρης Τσαφούλιας και Φένια Κοσοβίτσα.
2. Από την ταινία «Νήμα» η Ελένη Μπερντέ.
3. Από την ταινία «Νοτιάς» ο Τάσος Μπουλμέτης.
4. Από την ταινία «America Square» οι Βένια Βέργου, Νίκος Φράγκος, Γιώργος Λεμός και Γιάννης Σακαρίδης.
5. Από την ταινία «Suntan» οι Φαίδρα Βόκαλη και Αργύρης Παπαδημητρόπουλος.
 
Suntan, Nήμα και Νοτιάς, οι ταινίες με τις περισσότερες υποψηφιότητες στα βραβεία «Ιρις» [λίστα]  | iefimerida.gr 1

«90 Χρόνια ΠΑΟΚ: Νοσταλγώντας το Μέλλον»

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Τεκμηρίωσης (Ντοκιμαντέρ)
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «90 Χρόνια ΠΑΟΚ: Νοσταλγώντας το Μέλλον» οι Μαρία Δανέζη, Δημήτρης Παπανδρέου, Ιβάν Σαββίδης και Νίκος Τριανταφύλλιδης.
2. Από την ταινία «Σιωπηλός Μάρτυρας» ο Δημήτρης Κουτσιαμπασάκος.
3. Από την ταινία «Η Τελευταία Παραλία» οι Nicoletta Romeo, Στέλλα Θεοδωράκη, Θάνος Αναστόπουλος, Guillaume de Seille και Davide Del Degan.
 
Βραβείο Ταινίας Κινουμένων Σχεδίων (Animation)
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Αίνιγμα» οι Αντώνης Ντούσιας και 'Αρης Φατούρος.
2. Από την ταινία «Εθνοφοβία» ο Γιάννης Ζιόνγκας.
3. Από την ταινία «Aurelia» οι Κρέωνας Κρυωνάς και Χρήστος Μπουραντάς.
 
Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Αλεπού» η Ζακλίν Λέντζου.
2. Από την ταινία «Κύβος» ο Αλέξανδρος Σκούρας.
3. Από την ταινία «Νηπενθές» ο Γιάννης Συμβώνης.
4. Από την ταινία «Η Χέλγκα στο Λουντ» η Θέλγια Πετράκη.
5. Από την ταινία «Limbo» η Κωνσταντίνα Κοτζαμάνη.
 
Βραβείο Σκηνοθεσίας
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Νήμα» ο The Boy.
2. Από την ταινία «America Square» ο Γιάννης Σακαρίδης.
3. Από την ταινία «Suntan» ο Αργύρης Παπαδημητρόπουλος.
 
Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Αγόρι στη Γέφυρα» ο Πέτρος Χαραλάμπους.
2. Από την ταινία «Όντως Φιλιούνται;» ο Γιάννης Κορρές.
3. Από την ταινία «Park» η Σοφία Εξάρχου.
 
Βραβείο Σεναρίου
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Έτερος Εγώ» οι Σωτήρης Τσαφούλιας και Κατερίνα Φιλιώτου.
2. Από την ταινία «America Square» οι Γιάννης Τσίρμπας, Βαγγέλης Μουρίκης και Γιάννης Σακαρίδης.
3. Από την ταινία «Suntan» οι Αργύρης Παπαδημητρόπουλος και Σύλλας Τζουμέρκας.
 
Βραβείο Α΄ Ανδρικού Ρόλου
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «America Square» ο Βασίλης Κουκαλάνι.
2. Από την ταινία «Park» ο Δημήτρης Κίτσος.
3. Από την ταινία «Suntan» ο Μάκης Παπαδημητρίου.
 
Suntan, Nήμα και Νοτιάς, οι ταινίες με τις περισσότερες υποψηφιότητες στα βραβεία «Ιρις» [λίστα]  | iefimerida.gr 2

«Νήμα»

Βραβείο Α΄ Γυναικείου Ρόλου
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Νήμα» η Σοφία Κόκκαλη.
2. Από την ταινία «Νοτιάς» η Μαρία Καλλιμάνη.
3. Από την ταινία «Το Ξύπνημα της 'Ανοιξης» η Δάφνη Πατακιά.
 
Βραβείο Β΄ Ανδρικού Ρόλου
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Νοτιάς» ο Θέμης Πάνου.
2. Από την ταινία «Park» οι Ενούκι Γκβενετάτζε, Τζούλιο Κατσής, Γκόγκα Τσικλαούρι, Ντάβιντ Σίμτσακ, Μινέλλα Μπαλλή, Παναγιώτης Παπαδόπουλος, Νίκος Ζεγκίνογλου, Μάριο Τζούτι, Σάββας Μπαλαχαζβίλι, Γιώργος Μονστηριώτης και Τέο Αγγέλοφ.
3. Από την ταινία «Suntan» ο Γιάννης Τσορτέκης.
 
Βραβείο Β΄ Γυναικείου Ρόλου
Υποψήφιοι (τέσσερεις (4) τελικές υποψηφιότητες λόγω ισοψηφίας):
1. Από την ταινία «Έτερος Εγώ» η Ιωάννα Κολλιοπούλου.
2. Από την ταινία «Πέντρο Νούλα» η Αθηνά Παππά.
3. Από την ταινία «America Square» η Θέμις Μπαζάκα.
4. Από την ταινία «Suntan» η Έλλη Τρίγγου.
 
Suntan, Nήμα και Νοτιάς, οι ταινίες με τις περισσότερες υποψηφιότητες στα βραβεία «Ιρις» [λίστα]  | iefimerida.gr 3

«Suntan»

Βραβείο Φωτογραφίας
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Νήμα» ο Σίμος Σαρκετζής.
2. Από την ταινία «Park» η Monica Lenczewska.
3. Από την ταινία «Suntan» ο Χρήστος Καραμάνης.
 
Βραβείο Μοντάζ
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Νήμα» ο Πάνος Βουτσαράς.
2. Από την ταινία «America Square» ο Γιάννης Σακαρίδης.
3. Από την ταινία «Suntan» ο Ναπολέων Στρατογιαννάκης.
 
Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής
Υποψήφιοι (τέσσερεις (4) τελικές υποψηφιότητες λόγω ισοψηφίας):
1. Από την ταινία «Νήμα» οι Felizol και The Boy.
2. Από την ταινία «Το Ξύπνημα της 'Ανοιξης» ο Drog_A_Tek.
3. Από την ταινία «Park» ο Αλέξανδρος Βούλγαρης.
4. Από την ταινία «Suntan» ο Felizol.
 
Βραβείο Σκηνογραφίας
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Έτερος Εγώ» ο Ηλίας Λεδάκης.
2. Από την ταινία «Νήμα» οι The Boy και Κωνσταντίνος Λαμπρίδης.
3. Από την ταινία «Νοτιάς» ο Σπύρος Λάσκαρης.
 
Βραβείο Ενδυματολογίας
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Νήμα» η 'Αλκηστη Μάμαλη.
2. Από την ταινία «Νοτιάς» η Εύα Νάθενα.
3. Από την ταινία «Η Ρόζα της Σμύρνης» η Γιούλα Ζωιοπούλου.
 
Βραβείο Ήχου
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Νοτιάς» οι 'Αρης Αθανασόπουλος, Αλίκη Παναγή και Κώστας Βαρυμποπιώτης.
2. Από την ταινία «Park» οι Στέφανος Ευθυμίου, Κώστας Βαρυμποπιώτης, Περσεφόνη Μήλιου και Βάλια Τσέρου.
3. Από την ταινία «Suntan» οι Λεονάρδος Ντούνης και Κώστας Φυλακτίδης.
 
Βραβείο Μακιγιάζ
Υποψήφιοι (τέσσερεις (4) τελικές υποψηφιότητες λόγω ισοψηφίας):
1. Από την ταινία «Έτερος Εγώ» ο Γιάννης Παμούκης.
2. Από την ταινία «Νήμα» η Ιωάννα Λυγίζου.
3. Από την ταινία «Νοτιάς» η Κατερίνα Βαρθαλίτου.
4. Από την ταινία «Suntan» η Εύη Ζαφειροπούλου.
 
Βραβείο Ειδικών Εφέ
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Έτερος Εγώ» οι Γιώργος και Ρούλης Αλαχούζος και Αντώνης Κοτζιάς.
2. Από την ταινία «Νήμα» οι Προκόπης Βλασερός και Ιωάννης Αγελαδόπουλος.
3. Από την ταινία «Νοτιάς» ο Γιάννης Γεωργαρίου και Αλέξης Παράσχος

ΣΧΟΛΙΑ