Premier League: Η Λίβερπουλ τρομάζει και «απειλεί» για τον τίτλο [βίντεο] - iefimerida.gr

Premier League: Η Λίβερπουλ τρομάζει και «απειλεί» για τον τίτλο [βίντεο]

Φωτογραφία: Liverpool/FB

Η φετινή Λίβερπουλ του Κλοπ... τρομάζει τους πάντες στην Premier League.

Μπορεί η Στόουκ να βρέθηκε μπροστά στο σκορ, αλλά η Λίβερπουλ το γύρισε και έκανε... πάρτι με νίκη 4-1.

Ετσι, έφτασαν ξανά στη δεύτερη θέση οι «Reds» και στο -6 από την κορυφή και την Τσέλσι, ενώ έφτασαν τα 100 γκολ επί εποχής Κλοπ και πάνε με... φόρα στο ντέρμπι με τη Μάντσεστερ Σίτι την παραμονή της Πρωτοχρονιάς! Παράλληλα, έσπασαν ένα μοναδικό ρεκόρ, αφού έφτασαν τα 86 γκολ μέσα στη χρονιά και ξεπέρασαν τα 85 που είχε πετύχει η ομάδα του 1985!

Η Στόουκ προηγήθηκε μόλις στο 12ο λεπτό με κεφαλιά του γνωστού δήμιου της Τζόναθαν Γουόλτερς (6 γκολ σε 12 ματς απέναντι στην Λίβερπουλ) και είχε μία ακόμα εξαιρετική ευκαιρία για να κάνει το 0-2, αλλά ακόμα κι έτσι οι γηπεδούχοι είχαν τον τρόπο να γυρίσουν το ματς.

Λίγο - λίγο έκλεισαν τους «πότερς» στα καρέ τους, πίεσαν ασφυκτικά και δικαιώθηκαν. Πριν βγει το ημίχρονο, το ματς είχε γυρίσει με γκολ από Λαλάνα (36’) και Φιρμίνο (45’) που κατάφεραν να περάσουν την μπάλα από την τρύπα της βελόνας και η ψυχολογία είχε γυρίσει οριστικά.

Ο Ιμπουλά με αυτογκόλ έκανε το 3-1 (59’) και έδιωξε μακριά κάθε άγχος από το Άνφιλντ που πανηγύρισε μέχρι και το πρώτο φετινό γκολ στην Premier League από τον Στάριτζ, ο οποίος στην πρώτη του επαφή με την μπάλα (70’) ολοκλήρωσε το γιορτινό 4-1 για την Λίβερπουλ, που πέρασε πια μόνη στην δεύτερη θέση.