H ανατροπή της χρονιάς: Η Μακάμπι κέρδιζε την Ζενίτ με 3-0 μέχρι το 75' και... κατάφερε να χάσει! [βίντεο]

Απίστευτο κι όμως αληθινό.

Για 75 ολόκληρα λεπτά η Μακάμπι του Τελ Αβίβ είχε ρίξει στο καναβάτσο της Ζενίτ, νικώντας την με 3-0, στην πρεμιέρα των ομίλων του Europa League.

Οι Ρώσοι ωστόσο δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με μια ανατροπή από... άλλο πλανήτη κατάφεραν να γυρίσουν(!) το παιχνίδι και να κερδίσουν με 4-3.

Στη Νετάνια του Ισραήλ, η Μακάμπι μπήκε ορεξάτη στο παιχνίδι και με γκολ των Μεντούνιανιν (26' και 70') και Κιάρτανσον (50'), προηγήθηκε 3-0. Η Ζενίτ κατάφερε ανέτρεψε το αποτέλεσμα και πήρε τη νίκη με 3-4 στο τελευταίο τέταρτο του ματς χάρη στα γκολ των Κοκόριν (76'), Μαουρίσιο (84') Ζιουλιάνο (86') και Τζόρτζεβιτς (90').

Κάτι παρόμοιο είχε συμβεί στις 30 Νοέμβρη του 2011, για την ίδια διοργάνωση, στο Μάριμπορ ανάμεσα στην τοπική σλοβένικη ομάδα και την Μπριζ.

Η Μάριμπορ προηγείτο με 3-0 μέχρι το 73ο λεπτό χάρη στα γκολ των Βόλας (11' και 68') και το αυτογκόλ του Ντονκ (51'), αλλά οι Βέλγοι κατάφεραν και ανέτρεψαν το ματς σε 3-4, χάρη στα τέρματα των Ντιράρ (74' και 77'), Ακπάλα (81') και Ντονκ στο 90'.