Ελλάδα-Ρουμανία 1-3 (τελικό σκορ) - iefimerida.gr

Ελλάδα-Ρουμανία 1-3 (τελικό σκορ)

Ελλάδα

Την ήττα με σκορ 1-3 γνώρισε η εθνική μας από την Ρουμανία επί αυστριακού εδάφους, στο δεύτερο δυνατό φιλικό που έδωσε στα πλαίσια της προετοιμασίας για το EURO 2012, σπάζοντας έτσι το αήττητο των 17 αγώνων με τον Φερνάντο Σάντος στον πάγκο της.

Το τέλος του α' ημιχρόνου βρήκε την εθνική μας ισόπαλη με σκορ 1-1 απέναντι στην εθνική ομάδα της Ρουμανίας. Το σκορ άνοιξε στο 16ο λεπτό ο Τορζέ με σουτ στην κλειστή γωνία του Καπίνο, όμως η εθνική μας κατάφερε να ισοφαρίσει στο 33ο λεπτό με υπέροχη εκτέλεση φάουλ του Καραγκούνη. Στο δεύτερο ημίχρονο τα γκολ σημείωσαν στο 60ο λεπτό ο Τανάσε με φοβερό σουτ και ο Κιπτσίου στο 81ο, εκμεταλλευόμενος το τραγικό λάθος του Μαλεζά στην άμυνα

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

Ελλάδα (Φερνάντο Σάντος): Καπίνο, Μανιάτης, Γιαννούλης, Παπασταθόπουλος, Μαλεζάς, Τζιόλης, Μάκος, Καραγκούνης, Κονέ, Χαριστέας, Λυμπερόπουλος

Ρουμανία (Βίτορ Πιτούρκα): Μπαλγκραντεάν, Ραπ, Γκοϊάν, Γκαμάν, Ραντου Στεφάν, Τόρζε, Νεάγκου, Πιντίλι, Τανάσου, Μαζίλου, Στάνκου