Ο Ολυμπιακός σκόρπισε την Μπορούσια Ντόρτμουντ με 3-1 - iefimerida.gr

Ο Ολυμπιακός σκόρπισε την Μπορούσια Ντόρτμουντ με 3-1

Ολυμπιακός

Μαγικό βράδυ για τον Ολυμπιακό και το ελληνικό ποδόσφαιρο, καθώς οι ερυθρόλευκοι «καθάρισαν» τους Γερμανούς της Ντορτμουντ με 3-1 και πέτυχαν την πρώτη τους νίκη στο Champions League.Ο Χολέμπας άνοιξε το σκορ για τον Ολυμπιακό μόλις στο 8ο λεπτό αλλά οι Γερμανοί απάντησαν με τον Λεβαντόφσκι στο 26'. Μετά το 35' ο Ολυμπιακός «φόρτσαρε» και στο 40' ο Τζιμπούρ με εκπληκτική κίνηση έστειλε την ομάδα του στα αποδυτήρια με το υπέρ της 2-1 σκορ. Το τρίτο γκολ για τους Πειραιώτες ήρθε στο 78΄λεπτό με κεφαλιά του Μοντέστο, μετά από καταπληκτική εκτέλεση φάουλ του Ιμπαγάσα.