Σπουδαία νίκη του ΠΑΟΚ επί της ΑΕΚ -Ανετη επικράτηση του Ολυμπιακού επί του Αρη

Ο ΠΑΟΚ σημείωσε τη νίκη της αγωνιστικής στην Α1 μπάσκετ των ανδρών αφού επικράτησε της ΑΕΚ μέσα στο ΟΑΚΑ με σκορ 93-85, κατακτώντας την 3η θέση στη κανονική διάρκεια. Ανετο πέρασμα του Ολυμπιακού από τη Θεσσαλονίκη επί του Άρη.

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος, πιο ψύχραιμος στα κρίσιμα και εκμεταλλευόμενος την κακή μέρα των Μενσά-Μπονσού και Καρλ Ινγκς πήρε τη νίκη με σκορ 93-85. Η ΑΕΚ βρέθηκε στο +4 έξι λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα ωστόσο η σπουδαία εμφάνιση του Κάρτερ και το καθοριστικό τρίποντο σε εκείνο το χρονικό σημείο έφεραν ξανά το παιχνίδι στα μέτρα του Δικεφάλου του βορρά.

Ανετη νίκη σημείωσε ο Ολυμπιακός επί του Άρη με σκορ 69-58 στη Θεσσαλονίκη. Οι γηπεδούχοι αν και κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τους ερυθρόλευκους όταν προηγήθηκαν με σκορ 24-12, δεν μπόρεσαν να βρουν λύσεις στην σκληρή άμυνα που έπαιξαν οι παίκτες του Σφαιρόπουλου. Ενδεικτικό είναι ότι στην 4η περίοδο, ο Αρης σκόραρε μόλις 9 πόντους με τον Σλούκα να είναι ο καλύτερος παίκτης για τους νικητές σημειώνοντας 14 πόντους.