Νέα νίκη για την ΑΕΚ (2-0) επί της Καλλιθέας - Πρώτο γκολ για τον Κρισάντους [βίντεο]

Η ΑΕΚ χωρίς να πιάσει υψηλή απόδοση κατάφερε να σημειώσει μια ακόμη νίκη στην πορεία της για τα πλέι-οφ της Football League. Επικράτησε 2-0 της Καλλιθέας στο γήπεδο του Φωστήρα έχοντας σκόρερ τους Ντούνη και Κρισάντους.

Οι ποδοσφαιριστές του Τραϊανου Δέλλα μπήκαν διστακτικά στο παιχνίδι και μετά το πρώτο δεκάλεπτο άρχισαν να αποκτούν τον έλεγχο και την κυκλοφορία της μπάλας. Με τον Ντακόλ σε ρόλο αντι-Μάνταλου δυσκολευόντουσαν να βρουν διαδρόμους προς την εστία της Καλλιθέας όμως την πρώτη φορά που το κατάφεραν, πέτυχαν δίχτυα. Στο 31'ο Ρόβας τροφοδότησε τον Ντούνη και αυτός με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα πρώτα στο κάθετο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα. Ο Κρισάντους έχασε μια καλή ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του πριν τη λήξη του ημιχρόνου ωστόσο τρία λεπτά μετά την έναρξη του 2ου μέρους, ο Νιγηριανός πέτυχε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Ένωσης έπειτα από ασίστ του Ντακόλ. Στο 67' η ΑΕΚ διαμαρτυρήθηκε σωστά για πέναλτι σε χέρι αντιπάλου με τις δύο ομάδες να ρίχνουν ρυθμό και την ΑΕΚ να κρατάει εύκολα το 2-0 μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.