Ολυμπιακός-ΑΕΚ: Η προϊστορία στο Κύπελλο και ο «μαγικός» τελικός του 2009 [βίντεο] - iefimerida.gr

Το ντέρμπι ανάμεσα στον Ολυμπιακό και την ΑΕΚ θα απασχολήσει περισσότερο από κάθε άλλο γεγονός, την ποδοσφαιρική Ελλάδα τις επόμενες εβδομάδες. Το iefimerida σας παρουσιάζει την προϊστορία των δύο ομάδων στο θεσμό του Κυπέλλου, με αποκορύφωμα φυσικά τον τελικό του 2009.

Οι δύο ομάδες έχουν τεθεί αντιμέτωπες 19 φορές με την ΑΕΚ να μετράει εννέα νίκες, τον Ολυμπιακό έξι ενώ τέσσερα παιχνίδια έχουν λήξει ισόπαλα.

Ξεχωριστή θέση φυσικά στις μεταξύ τους μάχες θα έχει πάντα ο τελικός του 2009 στο ΟΑΚΑ. Η ΑΕΚ προηγήθηκε γρήγορα 2-0, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 2-2 όμως λίγο πριν το φινάλε η ΑΕΚ προηγήθηκε ξανά με γκολ του Σκόκο. Στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντέρμπισαϊρ ισοφάρισε σε 3-3 και στην παράταση ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα με τέρμα του Γκαλέτι όμως και πάλι ο Σκόκο σκόραρε για το 4-4. Στα πέναλτι ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής με σκορ 15-14.