Ηττα για την Ατλέτικο Μαδρίτης - Πρώτη φορά εντός έδρας μετά από 582 ημέρες - iefimerida.gr

Ηττα για την Ατλέτικο Μαδρίτης - Πρώτη φορά εντός έδρας μετά από 582 ημέρες

Η Βιγιαρεάλ άλωσε το «Βιθέντε Καλντερόν» και με γκολ του Βιέτο στο 84ο λεπτό επικράτησε 1-0 της Ατλέτικο Μαδρίτης υποχρεώνοντάς την στην πρώτη της εντός έδρας ήττα μετά από 27 παιχνίδια.

Χρειάστηκαν 582 ημέρες για να βρεθεί ημέρα που μια ομάδα θα έφευγε νικήτρια από την έδρα της Ατλέτικο. Βρέθηκε τελικά η Βιγιαρεάλ, η οποία αφού άντεξε στην πίεση των «ροχιμπλάνκος», χτύπησε έξι λεπτά πριν το τέλος και κατέκτησε τους τρεις βαθμούς με πλασέ του Παβιόν. Μια ημέρα νωρίτερα η Μπαρτσελόνα στραβοπάτησε και αυτή εκτός έδρας με την Χετάφε μένοντας στην ισοπαλία και έτσι η μοναδική που ευνοήθηκε από την αγωνιστική ήταν η Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία επικράτησε εύκολα της Αλμερία με σκορ 4-1.