Στους «4» του Μουντιάλ η Αργεντινή (1-0 το Βέλγιο) - iefimerida.gr

Στους «4» του Μουντιάλ η Αργεντινή (1-0 το Βέλγιο)

Η Αργεντινή επικράτησε 1-0 του Βελγίου με «χρυσό» σκόρερ τον Γκονζάλο Ιγκουαΐν και προκρίθηκε για πέμπτη φορά στην ιστορία της στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, όπου θα βρει απέναντί της τον νικητή της αναμέτρησης της Ολλανδίας με την Κόστα Ρίκα.

Η ομάδα του Αλεχάντρο Ζαμπέγια ευτύχησε να προηγηθεί μόλις στο 8ο λεπτό με τον Ιγκουαΐν, γεγονός το οποίο δυσκόλεψε τα πράγματα για το Βέλγιο. Η «αλμπισελέστε» είχε και δοκάρι στο δεύτερο ημίχρονο, πάλι με δράστη τον επιθετικό της Νάπολι και κατάφερε να κρατήσει το ισχνό προβάδισμά της μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Από την άλλη, το Βέλγιο έψαξε την ισοφάριση, πίεσε την Αργεντινή, δημιούργησε ευκαιρίες αλλά δεν κατάφερε να τις μετουσιώσει σε γκολ, μένοντας έτσι εκτός Παγκοσμίου Κυπέλλου.