Δύναμη, πάθος και... Μέρκελ στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ - iefimerida.gr

Δύναμη, πάθος και... Μέρκελ στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ

Δύναμη, καλό ποδόσφαιρο και πάθος είχε ο τελικός Τσάμπιονς Λιγκ, με την Μπάγερν Μονάχου να επικρατεί τελικά με 2-1 εναντίον της Ντόρτμουντ. Στο γήπεδο ήταν και η Γερμανίδα καγκελάριος Ανγκέλα Μέρκελ.

Το πρώτο ημίχρονο, είχε αρκετά γρήγορο ποδόσφαιρο, με τις δύο ομάδες να απειλούν αρκετά συχνά η μία την εστία της άλλης. Το σκορ, άνοιξε για την Μπάγερν Μονάχου ο Μάντζουκιτς στο 60, ενώ οκτώ λεπτά αργότερα η Ντόρτμουντ ισοφάρισε με τον Γιουντογκάν, μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο Λεβαντόφσκι.

Τη νίκη για τους Βαυαρούς, χάρισε ο Ρόμπεν με γκολ που πέτυχε στο 89'.

Στις εξέδρες βρέθηκε και η Γερμανίδα καγκελάριος Ανγκέλα Μέρκελ, η οποία είναι γνωστή λάτρης του ποδοσφαίρου.

(εικόνες: eurokinissi)