Στον τελικό με σπουδαία εμφάνιση ο Ολυμπιακός - Θα υπερασπιστεί κόντρα στη Ρεάλ τον τίτλο του

Το στέμμα του πρωταθλητή Ευρώπης θα υπερασπιστεί στον τελικό της Κυριακής ο Ολυμπιακός που πέρασε άνετα το εμπόδιο της ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 69-52 των Ρώσων, πραγματοποιώντας σπουδαία εμφάνιση, δείχνοντας από την αρχή το ποιος είναι το «αφεντικό» στον αγώνα και απογοητεύοντας για δεύτερη φορά την «ομάδα του στρατού» μετά και τον περσινό τελικό.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έπαιξε εξαιρετική άμυνα και σε συνδυασμό με την αστοχία της ΤΣΣΚΑ Μόσχας πήρε από την αρχή προβάδισμα, κλείνοντας το δεκάλεπτο με 17-24, ενώ το ημίχρονο βρήκε τους «Πειραιώτες» να προηγούνται με 28-40.

Η παρέα των Σπανούλη, Πρίντεζη, Παπανικολάου, Αντιτς και Χάινς έδειξε την απαραίτητη σοβαρότητα μέχρι το τέλος και πανηγύρισε την πρόκριση στον τελικό με το 52-69.