Μουντομπάσκετ 2019: «3 στα 3» για την Πολωνία, 80-63 την Ακτή Ελεφαντοστού - iefimerida.gr

Μουντομπάσκετ 2019: «3 στα 3» για την Πολωνία, 80-63 την Ακτή Ελεφαντοστού

Φάση από τον αγώνα της Ακτής Ελεφαντοστού με την Πολωνία
Φάση από τον αγώνα της Ακτής Ελεφαντοστού με την Πολωνία / Φωτογραφία: FIBA ΒΑSKETBALL WORLD CUP

Η Πολωνία έκανε το «3 στα 3» στο Μουντομπάσκετ, με αντίπαλο την Ακτή Ελεφαντοστού, και πέρασε ως πρώτη στην επόμενη φάση.

Το τελικό 80-63 δεν αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του αγώνα, καθώς οι Ιβοριανοί ήταν κοντά στο σκορ μέχρι και την τελευταία περίοδο. Η ομάδα του Τέιλορ τα βρήκε μπαστούνια, ειδικά στο πρώτο μέρος, όμως χάρη στην καλή άμυνά της στη δεύτερη περίοδο και την εκπληκτική επιθετική λειτουργία στο τέταρτο δεκάλεπτο ανέτρεψε το μομέντουμ και έφτασε στο ροζ φύλλο αγώνα.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Βατσίνσκι, ο οποίος σημείωσε 16 πόντους, ενώ μοίρασε και 6 ασίστ. Για την Ακτή Ελεφαντοστού διακρίθηκαν οι Αμπουό (21 πόντοι), Τόμπσον (18 πόντοι).

Δείτε τα αποτελέσματα και τις καλύτερες φάσεις της πέμπτης ημέρας του Μουντομπάσκετ 2019 ΕΔΩ

Τα δεκάλεπτα του Ακτή Ελεφαντοστού - Πολωνία: 24-20, 32-36, 49-55, 63-80.