Premier League: «Ξέσπασε» με πεντάρα στη Νόριτς η Σίτι μετά την ήττα από την Τότεναμ [βίντεο] - iefimerida.gr

Πανηγύρισαν οι παίκτες της Μάντσεστερ Σίτι
Πανηγύρισαν οι παίκτες της Μάντσεστερ Σίτι/ Φωτογραφία: AP IMAGES

Η Νόριτς πλήρωσε τα… σπασμένα για την ήττα 1-0 που γνώρισε η Μάντσεστερ Σίτι από την Τότεναμ στην πρεμιέρα της Premier League.

Οι «πολίτες» υποδέχθηκαν σήμερα τα «καναρίνια» στο «Έτιχαντ», στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής στην Premier League, και πανηγύρισαν την πρώτη νίκη τους στο φετινό πρωτάθλημα, συντρίβοντας την ομάδα του Ντάνιελ Φάρκε με 5-0. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα βρέθηκε μπροστά στο σκορ μόλις στο 7ο λεπτό με το αυτογκόλ του (τερματοφύλακα) Τιμ Κρουλ, ενώ το έργο των γηπεδούχων έγινε ακόμη πιο εύκολο στο 22΄, όταν ο Τζακ Γκρίλις πέτυχε το πρώτο γκολ του με τη φανέλα της Σίτι στο εντός έδρας ντεμπούτο του. Ο Δημήτρης Γιαννούλης συμπεριλήφθηκε στην ενδεκάδα της Νόριτς και αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο από τον Μπαλί Μούμπα, ενώ ο Χρήστος Τζόλης ήταν στην αποστολή των «καναρινιών», αλλά δεν χρησιμοποιήθηκε.

Στο μεταξύ, την πρώτη νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε και η Άστον Βίλα που επιβλήθηκε 2-0 της Νιούκαστλ στο Μπέρμιγχαμ, με τον Ντάνι Ινγκς να «ανοίγει το σκορ» για τους «χωριάτες» με πανέμορφο ανάποδο ψαλίδι, ενώ Λιντς και Έβερτον αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2. Οι «τόφις» πήραν δις το προβάδισμα στο σκορ, αλλά τα «παγώνια» απάντησαν ισάριθμες φορές και πανηγύρισαν το πρώτο βαθμό τους στην τρέχουσα σεζόν της Premier League.

Νωρίτερα, η Λίβερπουλ πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμους αγώνες για το αγγλικό πρωτάθλημα, καθώς οι «κόκκινοι» επικράτησαν της Μπέρνλι με 2-0 στο «Άνφιλντ», στην αναμέτρηση που «άνοιξε την αυλαία» της 2ης αγωνιστικής. Ο Ντιόγκο Ζότα άνοιξε στο 18΄ το… δρόμο για την επικράτηση των «κόκκινων», καθώς έγινε αποδέκτης της μπάλας από τη σέντρα του Κώστα Τσιμίκα και με κεφαλιά «έγραψε» το 1-0, ενώ οι «ρεντς» διπλασίασαν τα τερματά τους με τον Σαντιό Μανέ στο 69ο λεπτό. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Τσιμίκας συμπεριλήφθηκε στο αρχικό σχήμα της Λίβερπουλ και αντικαταστάθηκε στις καθυστερήσεις του αγώνα (90+2΄) από τον Τζο Γκόμεζ.