Basket League: Εύκολο απόγευμα για το Λαύριο, 82-66 τον Απόλλωνα Πατρών - iefimerida.gr

Basket League: Εύκολο απόγευμα για το Λαύριο, 82-66 τον Απόλλωνα Πατρών

Φάση από τον αγώνα του Λαυρίου
Φάση από τον αγώνα του Λαυρίου/ Φωτογραφία: EUROKINISSI

Τη δεύτερη διαδοχική νίκη του στην Basket League και τρίτη στο σύνολο, πανηγύρισε το Λαύριο στην έδρα του.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη επικράτησε άνετα με 82-66 του Απόλλωνα Πατρών, για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος, υποχρεώνοντας τους Αχαιούς στη δεύτερη ήττα τους.

Οι «μεταλλωρύχοι» επέβαλαν με το… καλημέρα το ρυθμό τους, διατηρούσαν από τα πρώτα λεπτά το προβάδισμα, ενώ «καθάρισαν» την υπόθεση νίκη στην τέταρτη περίοδο, όταν και ολοκλήρωσαν στο 35΄ ένα επιμέρους σκορ 16-6, γράφοντας το μη αναστρέψιμο 72-58.

Ο Δημήτρης Κακλαμανάκης ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής των νικητών, κυριαρχώντας στη ρακέτα, ενώ από τον Απόλλωνα προσπάθησαν οι Κόουλμαν και Τσαλμπούρης.

Λαύριο-Απόλλων Πατρών 82-66

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Λιούις 7, Κάρτερ 13 (1), Νικολαϊδης 8 (2), Σμιθ 9 (1), Μουράτος 14 (3), Αμινού, Κακλαμανάκης 16, Γκόινς 8 (2), Γερομιχαλός 7 (1), Βουλγαρόπουλος.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Βετούλας): Κόουλμαν 20 (1), Τσιακμας 3 (1), Τσαλμπούρης 15, Διαμαντάκος 3, Ζούμπος 6 (2), Δίπλαρος, ΜακΛάφιν 4, Ντέιβις 5 (1), Κλίβελαντ 10.