Πάσχει από Πάρκινσον ο Πούτιν; -«Μπορεί να παίρνει στεροειδή», λέει πρώην επικεφαλής της βρετανικής MI6 - iefimerida.gr

Πάσχει από Πάρκινσον ο Πούτιν; -«Μπορεί να παίρνει στεροειδή», λέει πρώην επικεφαλής της βρετανικής MI6

Ο πρόεδρος της Ρωσίας, Βλαντιμιρ Πούτιν
Ο πρόεδρος της Ρωσίας, Βλαντιμιρ Πούτιν / Φωτογραφία: Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP

Ανοικτό το ενδεχόμενο να πάσχει ο Βλαντίμιρ Πούτιν από τη νόσο του Πάρκινσον, που επηρεάζει τη συμπεριφορά του, αφήνει ένας πρώην επικεφαλής της βρετανικής υπηρεσίας πληροφοριών MI6.

Φήμες για την υγεία του Ρώσου προέδρου κυκλοφορούν εδώ και χρόνια χωρίς να είναι ξεκάθαρη η πραγματική κατάστασή του. Ο σερ Ρίτσαρντ Ντίαρλαβ, που ήταν στο τιμόνι της MI6 από το 1998 μέχρι το 2004, υποστηρίζει ότι δεν αποκλείεται ο Πούτιν να πάσχει από Πάρκινσον, που μπορεί να προκαλεί ανησυχητικά, λόγω του αξιώματός του, συμπτώματα, όπως η έλλειψη αυτοσυγκράτησης.

ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

«Εκείνο που προκαλεί ανησυχία είναι και η εικασία – και είναι εικασία – ότι ίσως η συμπεριφορά του Πούτιν, η λογική του να προκαταλαμβάνεται ή να επηρεάζεται από κάποια ασθένεια. Κι η καλύτερη εξήγηση που έχουμε – αγνοούμε, βέβαια, αν είναι σωστή – είναι ότι ίσως πάσχει από Πάρκινσον. Κι όπως έχω ακούσει από αρκετούς νευρολόγους, η απώλεια αυτοσυγκράτησης κι η ψύχωση είναι πολύ κοινά συμπτώματα της Πάρκινσον», δήλωσε στο GB News.

Ο Πούτιν ίσως παίρνει στεροειδή

Ο πρώην αρχηγός της βρετανικής μυστικής υπηρεσίας συνέχισε λέγοντας ότι ο Ρώσος πρόεδρος ίσως παίρνει στεροειδή: «κι ύστερα υπάρχουν οπτικές ενδείξεις ότι μπορεί να παίρνει στεροειδή λόγω του τρόπου με τον οποίο έχει αλλάξει η εμφάνισή του. Θεωρώ ότι είναι πολύ ανησυχητικό. Ας υποθέσουμε ότι συμβαίνει – δεν το γνωρίζουμε - κάποιος σε αυτή τη θέση που φαίνεται τόσο ισχυρός, έχει το δάχτυλό του στο πυρηνικό κουμπί, ναι είναι πολύ ανησυχητικό», τόνισε.

Ο Ρώσος πρόεδρος Βλαντίμιρ Πούτιν σε μια φωτογραφία του 2009
Ο Ρώσος πρόεδρος Βλαντίμιρ Πούτιν σε μια φωτογραφία του 2009 / Φωτογραφία αρχείου: AP Photo
ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Ο Βλαντιμιρ Πούτιν έχει κατηγορηθεί στο παρελθόν ότι παίρνει στεροειδή που καθιστούν πιο επιθετικούς τους χρήστες. Ο πρώην επικεφαλής της βρετανικής διπλωματίας, λόρδος Ντέιβιντ Όουεν είπε ότι υποπτεύεται χρήση στεροειδών από τον Πούτιν, λόγω των αλλαγών στο σχήμα του προσώπου του, που μπορεί να προκλήθηκε από φάρμακα που τονώνουν τους μύες.

«Δείτε το πρόσωπό του, κοιτάξτε πόσο έχει αλλάξει, τώρα έχει οβάλ πρόσωπο. Κάποιοι είπαν “α, έκανε πλαστική επέμβαση, ή Botox. Εγώ δεν το πιστεύω διόλου αυτό. Είτε παίρνει αναβολική στεροειδή ως bodybyilder – και είναι πολύ περήφανος για τους μύες του και γυμνώνεται από τη μέση και πάνω κι όλα αυτά – ή παίρνει κορτικοστεροειδή. Κι όταν παίρνεις τέτοια φάρμακα, έτσι γίνεται το πρόσωπό σου.

Μειώνουν την ανοσία σου και σε καθιστούν πιο ευάλωτο στην Covid. Αυτός ο άνθρωπος [ο Πούτιν] είναι σε πλήρη απομόνωση, πράγμα λίαν ασυνήθιστο, δεν βλέπει κανέναν, κρατά τεράστιες αποστάσεις , πράγμα που αφήνει να εννοηθεί ότι παίρνει στεροειδή και πιθανώς, ίσως, έναν συνδυασμό των δύο», τόνισε ο λόρδος Όουεν.

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΒΙΝΤΕΟ
Ακολουθήστε το στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, στο 
ΣΧΟΛΙΑΣΜΟΣ
Tο iefimerida.gr δημοσιεύει άμεσα κάθε σχόλιο. Ωστόσο δεν υιοθετούμε τις απόψεις αυτές καθώς εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή. Σχόλια με ύβρεις διαγράφονται χωρίς προειδοποίηση. Χρήστες που δεν τηρούν τους όρους χρήσης αποκλείονται.

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ