Ελληνίδα «karate kid»: H 14χρονη Λυδία Ξένου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Καράτε Νεανίδων - iefimerida.gr

Λυδία Ξένου
H Λυδία Ξένου/Φωτογραφία: lydia_xenou/instagram

Η Λυδία Ξένου είναι πρωταθλήτρια Ευρώπης.

Η 14χρονη πρωταθλήτρια του Οδυσσέα Πετρούπολης, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία 54κ. Νεανίδων, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Καράτε του Τάμπερε, επικρατώντας (1-0) της Ολλανδής Μαμαντέους, για να χαρίσει στην Ελλάδα το πρώτο της μετάλλιο στη διοργάνωση.

Στους προκριματικούς η Λυδία Ξένου νίκησε κατά σειρά 6-0 τη Λετονή Γκιρβίκα, 5-0 τη Ρωσίδα Φιλίνκοβα, 2-1 την Τσέχα Πρίγκλοβα και στον ημιτελικό 7-0 την Ιταλίδα Κολέτι. Στον τελικό δυσκολεύτηκε περισσότερο εναντίον της Μαμαντέους (1-0), όμως τα κατάφερε και ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου.