EURO 2021: Η Ουκρανία έριξε στο καναβάτσο τη Σουηδία (2-1) στο τελευταίο λεπτό της παράστασης και πέρασε στα προημιτελικά [βίντεο] - iefimerida.gr

Το χρυσό γκολ της Ουκρανίας
Το χρυσό γκολ της Ουκρανίας/ Φωτογραφία: AP IMAGES

H Ουκρανία πήρε την πρόκριση για τους «8» του EURO 2021 αφού επικράτησε 2-1 της Σουηδίας στη Γλασκώβη με γκολ στο τελευταίο λεπτό της παράτασης.

Ο αγώνας κρίθηκε εν πολλοίς στην φάση του 98ου λεπτού του επιπλέον χρόνου, όταν ο Ντανιέλε Ορσάτο, αφού συμβουλεύτηκε το VAR απέβαλλε με κόκκινη κάρτα τον αμυντικό της Σουηδίας, Μάρκους Ντάνιελσον, για αντιαθλητικό παίξιμο.

Όλοι ήταν έτοιμοι για μια τρίτη διαδικασία πέναλτι μέσα σε δύο ημέρες πανδαισίας Euro. Ωστόσο, ο βιονικός Ολεξάντρ Ζιντσένκο με την ιδανική σέντρα και ο 24χρονος φορ της Ντνίπρο, Αρτέμ Ντόβμπικ είχαν διαφορετική γνώμη.

Η αλλαγή του Αντρέι Σεβτσένκο έγινε ο ήρωας της βραδιάς για την Ουκρανία, σκοράροντας στο 120+1' για το νικητήριο γκολ που σημειώθηκε πιο αργά από ποτέ σε ματς Euro (120:36, ξεπέρασε αυτό του Πλατινί στα 118:53) και δεύτερο αργότερο συνολικά πίσω από εκείνο του Τούρκου Σεμίχ Σεντούρκ το 2008 (121:01).

Το ματς

H Ουκρανία μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση της Γλασκώβης και απείλησε πρώτη. Στο 10ο λεπτό άλλαξαν την μπάλα εξαιρετικά, ο Γιάρεμτσουκ έκανε το σουτ, αλλά ο Ρόμπιν Όλσεν, επενέβη και απομάκρυνε. Καθώς οι Σουηδοί αδυνατούσαν να κρατήσουν την μπάλα στα πόδια τους, οι παίκτες του Αντρέι Σεβτσένκο έφτασαν και πρώτοι στο γκολ. Ο Γιαρμολένκο στο 27' έβγαλε από δεξιά απίθανη ασίστ με το εξωτερικό φάλτσο για τον Ζιντσένκο, ο οποίος με εξαιρετικό σουτ με το αριστερό από αριστερά εντός περιοχής νίκησε τον Όλσεν. Ο πρώην τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ ακούμπησε την μπάλα, αλλά δεν κατάφερε ν' αποτρέψει την παραβίαση της εστίας του.

Οι Σκανδιναβοί, ωστόσο, ξεκίνησαν σταδιακά να ισορροπούν και να πιέζουν για την ισοφάριση. Μπορεί ο Μπούστσαν να μην αιφνιδιάστηκε από την εκτέλεση φάουλ του Λάρσον στο 30ό λεπτό, αλλά δεν κατάφερε το ίδιο στο 43ο. Δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα, όταν ο Φόρσμπεργκ έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Ζαμπάρνι και άλλαξε πορεία, μέχρι να καταλήξει στα δίχτυα της εστίας για το 1-1. Ο Λάρσον δοκίμασε αρκετά εκτός περιοχής το σουτ στο 53', αλλά η μπάλα πέρασε έξω. Ύστερα από δύο λεπτά (55'), ο Σίντορτσουκ έκανε το σουτ με το δεξί, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Με… δοκάρι απάντησε και η Σουηδία. Ο Φόρσμπεργκ «χάιδεψε» την μπάλα μετά την εξαιρετική κάθετη του Ίσακ, αλλά εκείνη δεν του έκανε το χατήρι. Δοκάρι κι έξω! Ο Μπούστσαν εκτινάχτηκε στο σουτ του Κουλουσέφσκι στο 66', ενώ ο 29χρονος μεσοεπιθετικός της Λειψίας «σημάδεψε» και πάλι το δοκάρι μετά από εξαιρετικό σλάλομ και σουτ στο 69'.

Στην παράταση και το 97' ο Ντάνιελσον πήγε με… εγκληματικό μαρκάρισμα πάνω στον Μπεσέντιν. Ο Ορσάτο αρχικά έβγαλε την κίτρινη (!), αλλά ήταν λάθος. Ειδοποιήθηκε από τον VAR, έσπευσε να δει ιδίοις όμμασι τη φάση στο μόνιτορ και απέβαλε με κόκκινη τον 32χρονο κεντρικό αμυντικό της κινεζικής, Νταλιάν. Η Ουκρανία κατάφερε να εκμεταλλευτεί στις καθυστερήσεις του δευτέρου μέρους της παράτασης το αριθμητικό της πλεονέκτημα. Ενώ όλα έδειχναν… πέναλτι, ο Ντόβμπικ με κεφαλιά - η φάση ελέγχθηκε από το VAR για οφσάιντ - νίκησε τον Όλσεν μετά από σέντρα του Ζιντσένκο και χάρισε την πρόκριση στην Ουκρανία!

Σουηδία-Ουκρανία 1-2

Σουηδία (Γιάνε Άντερσον): Όλσεν, Λούστιγκ (83' Κραφτ), Λίντελοφ, Ντάνιελσον, Αουγκούστινσον (83' Αουγκούστινσον), Όλσον (101' Χελάντερ), Έκνταλ, Λάρσον (97' Κλάεσον), Φόρσμπεργκ, Κουλουσέφσκι (97' Κουάισον), Ίσακ (97' Μπεργκ).

Ουκρανία (Αντρέι Σεβτσένκο): Μπούστσαν, Καραβάεβ, Ζαμπάρνι, Κριφτσόβ, Ματβιένκο, Σίντορστσουκ (118' Μπέζους), Στεπανένκο (95' Μακαρένκο), Ζιντσένκο, Γιαρμολένκο (106' Ντόβμπικ), Σαπαρένκο (61' Μαλινόφσκι), Γιάρεμτσουκ (91' Μπεσέντιν - 101' λ.τρ Τσιχάνκοβ).