EURO 2021: Τα «τρία λιοντάρια» κατασπάραξαν (0-4) την Ουκρανία στη Ρώμη -Στους «4» η Αγγλία [βίντεο]

Πανηγυρίζουν οι παίκτες της Εθνικής Αγγλίας / Φωτογραφία: AP IMAGES

Τα «τρία λιοντάρια» βρυχήθηκαν στο «Ολίμπικο» της Ρώμης, όπου η Αγγλία επικράτησε 4-0 της Ουκρανίας και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του EURO 2021.

Κανένα περιθώριο δεν άφησαν στην ομάδα του Αντρέι Σεβτσένκο οι Αγγλοι, που μπήκαν με το «μαχαίρι στα δόντια» και πήραν το προβάδισμα με 1-0 μόλις στο 4' με τον Χάρι Κέιν. Οι Ουκρανοί προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση, έκαναν ό,τι μπορούσαν, αλλά δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα.

Ετσι, με το ξεκίνημα της επανάληψης η ομάδα του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ πήρε διαφορά ασφαλείας με γκολ των Μαγκουάιρ (46') και ακόμα ένα του Κέιν (50'). Η νίκη των «τριών λιονταριών» πήρε διαστάσεις θριάμβου όταν ο Χέντερσον σκόραρε για πρώτη φορά με το εθνόσημο στο 63'.

Η Αγγλία, που πλέον θα αντιμετωπίσει στον ημιτελικό τη Δανία, συνεχίζει χωρίς να έχει δεχθεί ούτε ένα γκολ στη διοργάνωση.

Το παιχνίδι

Το «πάρτι» στη Ρώμη ξεκίνησε μόλις στο 4ο λεπτό για τους τυπικά φιλοξενούμενους Εγγλέζους, με τον Στέρλινγκ να σερβίρει την ασίστ και τον Κέιν να παραδίδει το… πακέτο (γκολ) στον Μπούστσαν.

Το γκολ του σέντερ φορ της Τότεναμ σημειώθηκε μόλις στο 3:32 από την έναρξη, είναι δε το πιο γρήγορο της Εθνικής Αγγλίας στη διοργάνωση από το 2004 και το παιχνίδι απέναντι στην Πορτογαλία, όταν ο Μάικλ Όουεν είχε σκοράρει στα 2:25.

Οι Ουκρανοί προσπάθησαν να ισορροπήσουν, είχαν κάποιες καλές προσπάθειες, αλλά σε κάθε επιτάχυνσή του ο Στέρλινγκ εξέθετε την άμυνά τους, που ωστόσο κράτησε ως το τέλος του ημιχρόνου.

Το δεύτερο μισό, όμως, ήταν εφιαλτικό για την ομάδα του Σεφτσένκο, που δέχθηκε δύο γκολ στα πρώτα τέσσερα λεπτά της επανάληψης, ενώ στο 60' το σκορ ήταν 4-0 και το παιχνίδι είχε τελειώσει.

Στο 46ο λεπτό, λοιπόν, ο Κέιν κέρδισε φάουλ, το εκτέλεσε ωραία ο Σο και ο Μαγκουάιρ πήρε «παραμάζωμα» τους Ουκρανούς και με καρφωτή κεφαλιά διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του.

Το 3-0 ήρθε στο 49'. Στο σημείο εκείνο ο Στέρλινγκ βρήκε με τακουνάκι τον Σο, που σέντραρε και ο Κέιν με κεφαλιά πέρασε την μπάλα κάτω από τα πόδια του Μπούστσαν, για να σημειώσει ταυτόχρονα το τρίτο τέρμα του στο EURO 2020. Με το γκολ αυτό, ο σπουδαίος επιθετικός της Τότεναμ και της Εθνικής ομάδας έφτασε τον Άλαν Σίρερ στα 9 γκολ σε μεγάλες διοργανώσεις και τώρα καταδιώκει τον Γκάρι Λίνεκερ, που με 10 τέρματα είναι ο πρώτος σκόρερ της Αγγλίας σε αυτήν τη στατιστική λίστα.

Τα «τρία λιοντάρια» έκαναν ό,τι ήθελαν πια στο χορτάρι του «Ολίμπικο» και κάπως έτσι, στο 63ο λεπτό και σε εκτέλεση κόρνερ από δεξιά, ο Χέντερσον τιμώρησε την αντίπαλη άμυνα, που έμεινε καθηλωμένη στο έδαφος, και με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η Αγγλία, διατηρώντας το «μηδέν» παθητικό για πέντε συνεχείς αγώνες στην τελική φάση της μεγάλης αυτής διοργάνωσης, ισοφάρισε το ρεκόρ που κατείχε η Εθνική Ιταλίας από το Παγκόσμιο Κύπελλο το 1990.

Ουκρανία-Αγγλία 0-4

ΟΥΚΡΑΝΙΑ (Αντρέι Σεφτσένκο): Μπούστσαν, Ζαμπάρνι, Κριβτσόφ (36΄ Τσιγκάνκοφ), Ματβιγένκο, Καραβάεφ, Σίντορτσουκ (64΄ Μακαρένκο), Σαπαρένκο, Ζιντσένκο, Μικολένκο, Γιαρμολένκο, Γιάρεμτσουκ

ΑΓΓΛΙΑ (Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ): Πίκφορντ, Γουόκερ, Στόουνς, Μαγκουάιρ, Σο (65΄ Τρίπιερ), Φίλιπς (65΄ Μπέλινγχαμ), Ράις (57΄ Χέντερσον), Σάντσο, Μάουντ, Στέρλινγκ (65΄ Ράσφορντ), Κέιν (73΄ Κάλβερτ-Λιούιν)