EURO 2021: «Εμπλεξε» για τα καλά η μέτρια ξανά Ισπανία, 1-1 με την Πολωνία [βίντεο]

Φάση από το Ισπανία-Πολωνία/ Φωτογραφία: AP IMAGES

Εμπλεξε για τα καλά η Ισπανία που παρουσιάζοντας μέτρια εικόνα και πάλι, παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στην Πολωνία για το δεύτερο ματς του ομίλου της στο EURO 2021.

Παρότι έδειξαν να μπαίνουν δυναμικά, μετά την γκέλα με την Σουηδία στην πρώτη αγωνιστική, οι Ισπανοί κινήθηκαν και πάλι στην μετριότητα. Προηγήθηκαν με τον Αλβάρο Μοράτα στο 25ο λεπτό, αλλά στη συνέχεια... κατέβασαν ρυθμό υποτιμώντας την αντίπαλό τους που πίεζε διαρκώς. Ο Κάρολ Σφιντέρσκι του ΠΑΟΚ μάλιστα έχασε μια εξαιρετική ευκαιρία για να σκοράρει.

Για τους Πολωνούς ισοφάρισε ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι στο 54ο λεπτό με μια κεφαλιά ανάλογη της κλάσης του στην «καρδιά» της ισπανικής άμυνας. Η «Φούρια Ρόχα», από την άλλη, είχε μια σπουδαία ευκαιρία να ανακτήσει το προβάδισμα λίγα λεπτά αργότερα, στο 58' όταν ο Ζεράρ Μορένο αστόχησε σε πέναλτι και ο Μοράτα που μπήκε στην περιοχή για την επαναφορά, αστόχησε προ κενής ουσιαστική εστίας.

Η Ισπανία είναι τρίτη με δύο βαθμούς και παίζει την τελευταία αγωνιστική των ομίλων με την Σλοβακία που έχει τρεις βαθμούς. Πρώτη είναι η Σουηδία με 4 βαθμούς και τελευταία η Πολωνία με έναν.

Ισπανία-Πορτογαλία 1-1

ΙΣΠΑΝΙΑ (Λουίς Ενρίκε): Σιμόν, Μ. Γιορέντε, Λαπόρτ, Π. Τόρες, Άλμπα, Ρόδρι, Πέδρι, Κόκε (68΄ Σαράμπια), Μορένο (68΄ Φαμπιάν), Όλμο (61΄ Φεράν Τόρες), Μοράτα (87΄ Ογιαρθάμπαλ).

ΠΟΛΩΝΙΑ (Πάουλο Σόουσα): Σέζνι, Μπερεζίνσκι, Γκλικ, Μπεντνάρεκ (85΄ Νταβίντοβιτς), Γιόβζιακ, Μόντερ (85΄ Λινέτι), Κλιχ (55΄ Κοζλόφσκι), Πούχασζ, Ζιελίνσκι, Σφιντέρσκι (68΄ Φρανκόφσκι), Λεβαντόφσκι.