EURO 2021: Δανοί «Βίκινγκ» νίκησαν 1-2 την Τσεχία με όμορφο ποδόσφαιρο και προκρίθηκαν στα ημιτελικά [βίντεο] - iefimerida.gr

Πανηγυρίζουν οι Δανοί
Πανηγυρίζουν οι Δανοί/ Φωτογραφία: AP IMAGES

Η Δανία συνεχίζει το απίστευτο ταξίδι της στο EURO 2021 καθώς απέκλεισε την αξιόμαχη Τσεχία (1-2) και προκρίθηκε στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Οι Δανοί μετά την ψυχρολουσία με τον Κρίστιαν Ερικσεν, είναι από τις πιο εντυπωσιακές ομάδες του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος καθώς σκοράρουν κατά ριπάς και παίζουν πολύ όμορφο ποδόσφαιρο. Τρέχοντας με σπασμένα τα φρένα και σήμερα στο Μπακού βρέθηκαν να προηγούνται 2-0 από το πρώτο μέρος, είδαν τον Σικ να μειώνει στις αρχές της επανάληψης, όμως κατάφεραν να κρατήσουν τη νίκη μέχρι το τέλος.

Στο δρόμο για τον τελικό η ομάδα του Κάσπερ Χιούλμαντ θα αντιμετωπίσει στις 7 Ιουλίου, στο στάδιο Γουέμπλεϊ του Λονδίνου, το νικητή του τελευταίου προημιτελικού, ανάμεσα στην Ουκρανία και την Αγγλία. Ταυτόχρονα, σήμερα οι Δανοί πήραν ρεβάνς από τους Τσέχους για την ήττα-αποκλεισμό στα προημιτελικά του EURO 2004, στην Πορτογαλία. Οι «ερυθρόλευκοι» του ευρωπαϊκού βορρά προκρίθηκαν απόψε για τέταρτη φορά στις τέσσερις καλύτερες ομάδες της κορυφαίας ηπειρωτικής διοργάνωσης. Το 1964 ήταν τέταρτοι στην Ισπανία χάνοντας στο «μικρό τελικό» με 3-1 από την Ουγγαρία (παράταση). Το 1984, στη Γαλλία, μοιράστηκαν την τρίτη θέση με την Πορτογαλία και το 1992 έγραψαν Ιστορία κατακτώντας το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Σουηδίας με νίκη 2-0 επί της Γερμανίας στον τελικό.

Το ματς

Ο αγώνας στο «Baku Olimpiya Stadionu» ξεκίνησε με φρενήρη ρυθμό, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα το σκορ να ανοίξει μόλις στο 5ο λεπτό, για τους Σκανδιναβούς: σε εκτέλεση κόρνερ από δεξιά ο Ντιλέινι μόνος από το ύψος του πέναλτι έπιασε την κεφαλιά και την έστειλε στα δίχτυα του Βάτσλικ. Στο 13΄ οι παίκτες του Χιούλμαντ λίγο έλειψε να διπλασιάσουν, όταν σε βαθιά μπαλιά στην πλάτη της Τσεχίας, ο Ντάμσγκααρντ βγήκε σε θέση τετ-α-τετ, αλλά το πλασέ του απέκρουσε ο Τσούφαλ, πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

Αφού ξεπέρασαν το σοκ του 0-1, οι Τσέχοι άρχισαν να βγαίνουν μπροστά παίρνοντας μέτρα στο γήπεδο και στο 23΄, σε κάθετη πάσα του Μάσοπουστ ο Χόλες βγήκε απέναντι στον Σμάιχελ, αλλά νικήθηκε από τον Δανό τερματοφύλακα. Κι ενώ το ημίχρονο όδευε προς τη λήξη του, στο 42ο λεπτό οι Δανοί πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων. Ο Βέστεργκααρντ έβγαλε έξοχα στον Μέλε, που σέντραρε από αριστερά με το εξωτερικό του δεξιού ποδιού (!), η μπάλα πέρασε από στόπερ και Μπρέθγουεϊτ, για να έρθει ο Ντόλμπεργκ στο δεύτερο δοκάρι και να «σκοτώσει» εν κινήσει τον Βάτσλικ.

Την ίδια στιγμή η Δανία έφτανε τα 11 γκολ στη διοργάνωση, τα περισσότερα από κάθε προηγούμενο μεγάλο τουρνουά που έχει συμμετάσχει. Μην έχοντας άλλη επιλογή και τίποτα να χάσει, η ομάδα του Σίλχαβι μπήκε «αφιονισμένη» στο δεύτερο ημίχρονο, «στρίμωξε» τους Δανούς, κι αφού στο τρίλεπτο 46΄- 48΄ είχε ισάριθμες χαμένες ευκαιρίες με τους Κρμέντσικ, Μπαράκ και Σικ, στο επόμενο λεπτό (49΄) ο Σικ έκανε άψογο τελείωμα στο πέρασμα του Τσούφαλ μειώνοντας σε 1-2 με το πέμπτο τέρμα του στη διοργάνωση και φτάνοντας στην πρώτη θέση των σκόρερ τον Κριστιάνο Ρονάλντο.

Τσεχία-Δανία 1-2

ΤΣΕΧΙΑ (Γιάροσλαβ Σίλχαβι): Βάτσλικ, Τσούφαλ, Τσέλουστκα (65΄ Μπράμπετς), Κάλας, Μπόριλ, Χόλες (46΄ Γιάνκτο), Σούτσεκ, Μάσοπουστ (46΄ Κρμέντσικ), Μπάρακ, Σέβτσικ (80΄ Νταρίντα), Σικ (80΄ Βύντρα).

ΔΑΝΙΑ (Κάσπερ Χιούλμαντ): Σμάιχελ, Κρίστενσεν (81΄ Άντερσεν), Κιάερ, Βέστεργκααρντ, Στρίγκερ Λάρσεν (71΄ Βας), Χόιμπιεργκ, Ντιλέινι (82΄ Ματίας Γένσεν), Μέλε, Μπρέθγουεϊτ, Ντόλμπεργκ (59΄ Πόουλσεν), Ντάμσγκααρντ (60΄ Νόργκααρντ).