EURO 2021: Το Βέλγιο απέκλεισε την πρωταθλήτρια Ευρώπης Πορτογαλία, νίκησε 1-0 και πέρασε στους «8» [βίντεο] - iefimerida.gr

Μεγάλη πρόκριση για το Βέλγιο
Μεγάλη πρόκριση για το Βέλγιο/ Φωτογραφία: AP IMAGES

Το Βέλγιο εκθρόνισε την Πρωταθλήτρια Ευρώπης Πορτογαλία καθώς επικράτησε 1-0 στο μεγάλο ντέρμπι της φάσης των «16» του EURO 2021 και πέρασε στα προημιτελικά.

Στην επόμενη φάση, το Βέλγιο καλείται να αντιμετωπίσει ακόμα έναν πολύ δύσκολο αντίπαλο καθώς θα διασταυρώσει τα ξίφη του με την πολύ δυνατή Ιταλία που απέκλεισε χθες την Αυστρία στην παράταση.

Η κάτοχος του τροπαίου Πορτογαλία ήταν καλύτερη, έχασε περισσότερες ευκαιρίες, αλλά δεν θα μπορέσει να υπερασπιστεί το στέμμα που είχε κατακτήσει στην Γαλλία το 2016. Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος στο τρίτο σερί ντέρμπι που έδωσε γνώρισε την δεύτερη ήττα στο τουρνουά μετά το 4-2 από την Γερμανία κι αποχαιρετά τη διοργάνωση με δύο ήττες, μία ισοπαλία και μία νίκη.

Το ματς

«Φοβόταν ο Γιάννης το θεριό και το θεριό τον Γιάννη» στα πρώτα 45 λεπτά του αγώνα, με τις δύο ομάδες να επιδιώκουν από τα πρώτα λεπτά να διαφυλάξουν τα νώτα τους και να μην τους ενδιαφέρει πώς θα επιτεθούν προς την αντίπαλη εστία. Η μία περίμενε από την άλλη να κάνει το λάθος, με τους Ίβηρες να βρίσκουν μία τέτοια φάση με τον Ρενάτο Σάντσες στο 6΄ να «κλέβει» τη μπάλα και να βγάζει ασίστ στον Ζότα, το σουτ του οποίου ήταν απελπιστικά άστοχο μέσα από την περιοχή. Στο 25΄ ο Κουρτουά έκανε δύσκολη επέμβαση στο απευθείας φάουλ του Κριστιάνο Ρονάλντο κι ενώ όλα έδειχναν ότι οι ομάδες θα έμπαιναν ισόπαλες χωρίς τέρματα στ΄ αποδυτήρια, το ακίνδυνο μέχρι τότε επιθετικά Βέλγιο πήρε το προβάδισμα.

Στη μοναδική της τελική προσπάθεια εντός εστίας στο πρώτο μέρος η ομάδα του Μαρτίνεθ κατάφερε να προηγηθεί στο 42ο λεπτό με το βολέ του Τοργκάν Αζάρ (1-0), γκολ για το οποίο φέρει σημαντική ευθύνη και ο Ρουϊ Πατρίσιο ο οποίος δεν «διάβασε» σωστά την φάση κι αιφνιδιάστηκε. Στο β΄ μέρος η Πορτογαλία πίεσε, είχε δύο καλές στιγμές με τον Ζότα και την κεφαλιά του Ρούμπεν Ντίας, αλλά δεν κατάφερε να βρει την ισοφάριση και οι «κόκκινοι διάβολοι» πανηυγύρισαν δικαιολογημένα.

Βέλγιο-Πορτογαλία 1-0

ΒΕΛΓΙΟ (Ρομπέρτο Μαρτίνεθ): Κουρτουά, Αλντεβάιρελντ, Βερμάλεν, Βερτόνχεν, Μενιέ, Τίλεμανς, Βίτσελ, Τ. Αζάρ (90΄+5 Ντεντόνκερ), Ντε Μπρόιν (48΄ Μέρτενς), Λουκάκου, Ε. Αζάρ (87΄ Καράσκο)

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Φερνάντο Σάντος): Πατρίσιο, Νταλότ, Πέπε, Ντίας, Γκερέιρο, Σάντσες (78΄ Σέρτζιο Ολιβέιρα), Παλίνια (78΄ Ντανίλο), Μουτίνιο (55΄ Ζοάο Φέλιξ), Μπ. Σίλβα (55΄ Φερνάντες), Ρονάλντο, Ζότα (70΄ Αντρέ Σίλβα)