Συγχαρητήρια της Φώφης Γεννηματά στον Βαζαίο για το χρυσό μετάλλιο: «Τίμησες την Ελλάδα» - iefimerida.gr

Η Φώφη Γεννηματά μπαίνει σε αίθουσα χαμογελώντας
Συγχαρητήρια στον Βαζαίο για το χρυσό μετάλλιο έδωσε και η Φώφη Γεννηματά / Φωτογραφία: Eurokinissi / ΧΡΗΣΤΟΣ ΜΠΟΝΗΣ

Τα συγχαρητήρια πέφτουν… βροχή στον Ανδρέα Βαζαίο που κατέκτησε ένα ακόμη χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κολύμβησης σε 25αρα πισίνα.

Μετά τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας, αλλά και τον υφυπουργό Αθλητισμού, η Φώφη Γεννηματά, θέλησε να συγχαρεί τον Βαζαίο, για το νέο του επίτευγμα.

«Στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου, πρωταθλητής Ευρώπης, τίμησες την Ελλάδα και μας έκανες όλους υπερήφανους. Συγχαρητήρια!» ανέφερε χαρακτηριστικά η πρόεδρος του Κινήματος Αλλαγής, Φώφη Γεννηματά, στο συγχαρητήριο μήνυμά της στον Ανδρέα Βαζαίο για την επιτυχία του στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κολύμβησης. Ο Βαζαίος, αφού αρχικά κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 100μ. μεικτής ατομικής, μισή ώρα μετά κολύμπησε στον τελικό των 200μ. Πεταλούδας, όπου με πανελλήνιο ρεκόρ (1:50.23), ανέβηκε και πάλι στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου. Μία ημέρα πριν κατέκτησε το χρυσό στα 200μ. μεικτής.