Super League: «Διπλό» του ΠΑΣ Γιάννινα στο Αγρίνιο, 1-2 τον Παναιτωλικό - iefimerida.gr

Super League: «Διπλό» του ΠΑΣ Γιάννινα στο Αγρίνιο, 1-2 τον Παναιτωλικό

Φάση από το Παναιτωλικός-ΠΑΣ Γιάννινα
Φάση από το Παναιτωλικός-ΠΑΣ Γιάννινα / Φωτογραφία: Intime news

Με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΣ Γιάννινα έφερε τα πάνω κάτω στο Αγρίνιο και με τα γκολ των Κρίζμαν και Κάργα πανηγύρισε ακόμη ένα τρίποντο μακριά από την έδρα του (2-1) στο τελευταίο παιχνίδι της 21ης αγωνιστικής της Super League, ανεβαίνοντας στην 9η θέση.

Ακόμη ένα οδυνηρό αποτέλεσμα για τον Παναιτωλικό, που μετράει μόλις 2 ισοπαλίες και 6 ήττες και έμεινε «κολλημένος» στη 12η θέση, δύο βαθμούς πάνω από τη Λαμία (που έχει 3 ματς λιγότερα) και τα πλέι άουτ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τους Αγρινιώτες, που με «αιχμή του δόρατος» τον νεοαποκτηθέντα Νίκο Καρέλη έχασαν δύο καλές ευκαιρίες στο 11’ και στο 15’, μέχρι που «χτύπησε» ο Αριγίμπι. Οι γηπεδούχοι άλλαξαν… κινηματογραφικά την μπάλα με τους Μπαρμπόσα, Ντίας, Καρέλη, και ο Αριγίμπι με δυνατό σουτ έκανε το 1-0.

Στο 45’ ο Παναιτωλικός έχασε τεράστια ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματά του, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπαρμπόσα από τα αριστερά, ο Ντίας πετάχτηκε στην καρδιά της άμυνας κι έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα χτύπησε στο αριστερό δοκάρι του Λοντίγκιν.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι αλλαγές του Αργύρη Γιαννίκη τόνωσαν την «αναιμική» επίθεση του ΠΑΣ, με την ομάδα των Ιωαννίνων να φτάνει στην ισοφάριση στο 54’ με εύστοχο πέναλτι του Κρίζμαν (ανατροπή του Παμλίδη από τον Τσότσαλιτς).

Οι Γιαννιώτες φάνηκαν να ελέγχουν καλύτερα τον αγώνα, με τον Παναιτωλικό να «φτιάχνει» μόλις μία καλή ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο με την κεφαλιά του Βέργου, που πέρασε λίγο άουτ στο 81’.

Στο 84’, ωστόσο, από κόρνερ του Καρτάλη, ο Κάργας νίκησε τους πάντες στον «αέρα» και με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 2-1 και τη μεγάλη ανατροπή για τον ΠΑΣ, που κράτησε ως το τέλος την 4η εφετινή εκτός έδρας νίκη του.

Παναιτωλικός-ΠΑΣ Γιάννινα 1-2

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τρ. Δέλλας): Κνετ, Περέιρα, Κωνσταντόπουλος, Τσότσαλιτς, Τζανακάκης, Τσιγγάρας (83’ Ντάλσιο), Ταχάρ (68’ Μάζουρεκ), Ντίας, Μπαρμπόσα, Αριγίμπι (74’ Βέργος), Καρέλης (74’ Ντουάρτε)

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργ. Γιαννίκης): Λοντίγκιν, Παντελάκης, Κάργας, Σάλιακας, Πίρσμαν, Ντομίνγκεζ, Κάστρο (46΄Λιάσος), Καρτάλης (87’ Εραμούσπε), Νάουμετς (37’ Μπρένερ), Παμλίδης (83’ Μιλιντσεάνου), Λεό Μπατίστ (46’ Κρίζμαν)

Αναλυτικά το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής της Super League

• Λαμία-Λάρισα (αναβολή)
  • Ατρόμητος-Παναθηναϊκός 2-3 (45' Γούτας, 56' Αγκάγιεφ - 10' Βέλεθ, 48' Καρλίτος, 84' Σανκαρέ)
  • ΠΑΟΚ-Απόλλων Σμύρνης 2-2 (29' Ουάρντα, 88' Ινγκανσον - 52' Τσαμπούρης, 8' Μ. Φερνάντεζ)
  • Βόλος-Αστέρας Τρίπολης 0-1 (28' Λ. Φερνάντεθ)
  • Ολυμπιακός-ΟΦΗ 3-0 (19' Εμβιλά, 37' Μασούρας, 68' Ελ Αραμπί)
  • ΑΕΚ-Αρης 0-2 (29' Ροζ, 90' Σίλβα)
  • Παναιτωλικός-ΠΑΣ Γιάννινα 1-2 (16' Αριγίμπι - 54' Κριζμάν, 84' Κάργας)

Η βαθμολογία της Super League (σε 21 αγώνες)