Πολεμικό σκηνικό θυμίζει μέρος του νεκροταφείου της Γαστούνης στην Ηλεία, μετά το σαρωτικό πέρασμα ανεμοστρόβιλου τα ξημερώματα της Τετάρτης.
Σύμφωνα με το ilialive.gr, η εικόνα που αντίκρισαν όλοι όσοι το επισκέφθηκαν ήταν πραγματικά πρωτοφανής, αφού στο πέρασμά του το έντονο φυσικό φαινόμενο άφησε πίσω του σπασμένα μνήματα.
Στο σημείο βρέθηκαν αμέσως ο αντιδήμαρχος Πολιτικής Προστασίας Μιχάλης Καλαρίτης, ο αντιδήμαρχος Οικονομικής Υπηρεσίας Δημοσθένης Χριστόπουλος, καθώς και ο πρόεδρος της κοινότητας Γαστούνης Γιάννης Καράμπελας, όπου με τη σειρά τους ενημέρωσαν και τον δήμαρχο Πηνειού, Αλέξη Καστρινό.
Από την πλευρά του δήμου, θα ακολουθήσει πλέον η καταγραφή των ζημιών που προκάλεσε ο ανεμοστρόβιλος, προκειμένου να προχωρήσει η διαδικασία αποκατάστασης.
Δείτε εικόνες
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2024-03/anemostrovilos-gastouni2.png?itok=0Z0xzPxa)
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2024-03/anemostrovilos-gastouni1.png?itok=bbsjSOFm)