H Nissan e.dams ξανά στο βάθρο των νικητών

Ο Ελβετός πιλότος της Nissan e.dams Sebastien Buemi, κέρδισε, επί εγχώριου εδάφους, μια θέση στο βάθρο των νικητών, στο πρωτάθλημα της ABB FIA Formula E, καταλαμβάνοντας την τρίτη θέση στο podium για το Ε Prix της Βέρνης.

Έχοντα νωπή την νίκη από τον προηγούμενο αγώνα του Βερολίνου, ο Buemi κατέκτησε την τρίτη θέση στα προκριματικά, την οποία και διατήρησε μέχρι την καρό σημαία, παρά την έντονη πίεση και την ξαφνική βροχή αργά το απόγευμα, που “απειλούσε” το όποιο αποτέλεσμα. H νίκη επί του βάθρου του Buemi, είναι η τέταρτη για την Nissan e.dams, στο ντεμπούτο της στην πέμπτη σεζόν της Formula E. Με τα τωρινά αποτελέσματα, ο Ελβετός πιλότος ανέβηκε στην έβδομη θέση του πρωταθλήματος, με δύο ακόμα αγώνες να εκκρεμούν, ενώ η Nissan e.dams είναι τέταρτη στο πρωτάθλημα των κατασκευαστών.

Ως ηγέτιδα δύναμη στην αγορά των αμιγώς ηλεκτροκίνητων οχημάτων στην Ευρώπη, η Nissan συμμετέχει στη Formula E για να αποδείξει την ισχύ και την απόδοση της τεχνολογίας των ηλεκτροκίνητων οχημάτων της, καθώς αποτελούν βασικό πυλώνα του οράματος Nissan Intelligent Mobility της εταιρείας. Το Nissan LEAF ήταν το πρώτο σε πωλήσεις αμιγώς ηλεκτροκίνητο αυτοκίνητο στην Ευρώπη για το 2018, ενώ για το 2019 η γκάμα του ενισχύεται ακόμα περισσότερο με την προσθήκη του LEAF e +, που προσφέρει αυξημένη εμβέλεια και ισχύ.
Ο Buemi ήταν ο τέταρτος ταχύτερος οδηγός στην προκριματική φάση και περνώντας τη Super Pole, κατάφερε να εντυπωσιάσει με την τρίτη θέση στο grid. Ο έτερος οδηγός της Nissan e.dams Oliver Rowland, δυστυχώς, δεν κατάφερε να συνεχίσει στον αγώνα καθώς αν και γλύτωσε την επεισοδιακή “καραμπόλα” του πρώτου γύρου, εντούτοις το μονοθέσιο του χτύπησε ελαφρώς σε τοίχο, με αποτέλεσμα να αναγκαστεί σε αποχώρηση. Οι τελευταίοι δύο αγώνες της πέμπτης σεζόν του πρωταθλήματος, θα φιλοξενηθούν στην Νέα Υόρκη, το Σαββατοκύριακο 13-14 Ιουλίου.