Formula 1: Πρώτος ο Φέτελ, αλλά κέρδισε ο Χάμιλτον -Ετσι αποφάσισαν οι αγωνοδίκες

Χάμιλτον, Φέτελ, Λεκλέρκ

Χαμός στον αποψινό αγώνα της Formula 1 στον Καναδά!

Ο Σεμπάστιαν Φέτελ τερμάτισε πρώτος στο Grand Prix στον Καναδά, αλλά η νίκη πήγε στον Λουίς Χάμιλτον, μετά από απόφαση που πήραν οι αγωνοδίκες!

Ο Γερμανός πιλότος πήρε πρώτος την καρό σημαία στο Grand Prix του Καναδά, αλλά έπειτα από τιμωρία πέντε δευτερολέπτων που δέχθηκε από τους αγωνοδίκες, έπεσε στη δεύτερη θέση και ο Άγγλος ανέβηκε πρώτος στο βάθρο. Τρίτος ο Λεκλέρκ.

Ο Σεμπάστιαν Φέτελ και η Ferrari στερήθηκαν την πρώτη νίκη της σεζόν, μετά από ποινή πέντε δευτερολέπτων λόγω επικίνδυνης εισόδου στην πίστα μετά από έξοδο. Ως αποτέλεσμα της ποινής, ο Χάμιλτον που τερμάτισε πίσω από τον Φέτελ, ανακηρύχθηκε νικητής και κέρδισε το Grand Prix του Καναδά.

Κατά τα άλλα ο Μπότας τερμάτισε 4ος, ο Φερστάπεν 5ος και ο πολύ καλός Ρικιάρντο 6ος. Η 7η θέση του Νίκο Χούλκενμπεργκ, δείχνει την βελτίωση της Renault μεν, αλλά την τεράστια διαφορά που έχει από τους πρώτους αφού τερμάτισε έναν γύρω πίσω τους. Ο Λανς Στρολ βρέθηκε στην 9η θέση του αγώνα της πατρίδας του και την 10η θέση κατέκτησε ο Κβίατ.