Formula 1: Επιστροφή στις νίκες για τον Χάμιλτον σε γεμάτο ατυχήματα Γκραν Πρι - iefimerida.gr

Formula 1: Επιστροφή στις νίκες για τον Χάμιλτον σε γεμάτο ατυχήματα Γκραν Πρι

O Λιούις Χάμιιλτον
O Λιούις Χάμιλτον / Φωτογραφία: AP IMAGES

Επιστροφή στις νίκες για τον Λουίς Χάμιλτον που κέρδισε το Grand Prix της Τοσκάνης και έφτασε στις 90 νίκες.

Ο παγκόσμιος πρωταθλητής ήταν ο νικητής του 9ου Grand Prix της φετινής σεζόν της Formula 1 που διεξήχθη στην Τοσκάνη της Ιταλίας και ήταν αρκετά επεισοδιακό με δύο διακοπές, δύο κόκκινες σημαίες, ατυχήματα και οκτώ εγκαταλείψεις.

Ο Χάμιλτον είδε πρώτος την καρό σημαία, ενώ το 1-2 ολοκλήρωσε η Mercedes με τον Μπότας. Στην 3η θέση βρέθηκε ο Άλμπον ο οποίος ανέβηκε για πρώτη φορά στο πόντιουμ ενώ το εντυπωσιακό είναι πως κανείς εκ της πρώτης τριάδας του προηγούμενου αγώνα στην Ιταλία δεν ολοκλήρωσε τον αγώνα ο οποίος κράτησε συνολικά 2,5 ώρες.

Απογοητευτική ήταν και πάλι η εμφάνιση των δύο Ferrari. Στο 1000ο γκραν πρι στην ιστορία τους οι Λεκλέρκ και Φέτελ τερμάτισαν στην 9η και 10η θέση στην ιστορία τους με τον Ραικόνεν να είναι στην 8η θέση. Ο Φινλανδός όμως είχε τιμωρηθεί με ποινή πέντε δευτερολέπτων και έτσι ο Λεκλέρκ ανέβηκε τελικά στην 8η θέση.