Formula 1: Τρομακτικό ατύχημα του Λεκλέρκ στη Μόντσα -Διεκόπη προσωρινά το γκραν πρι [εικόνες & βίντεο]

Ο Σαρλ Λεκλέρκ τη στιγμή της πρόσκρουσης / Φωτογραφία: Formula 1/Twitter

Προσωρινή διακοπή είχαμε στο γκραν πρι της Formula 1 στη Μόντσα, μετά από σοβαρό ατύχημα που είχε ο πιλότος της Ferrari Σαρλ Λεκλέρκ.

Και οι δύο Ferrari έμειναν από νωρίς εκτός αγώνα, αφού εγκατέλειψαν και οι δύο πιλότοι της. Την... αρχή έκανε ο Φέτελ, που βγήκε εκτός πίστας νωρίς στον αγώνα, ενώ ο Λεκλέρκ είχε σοβαρό ατύχημα -ευτυχώς χωρίς να πάθει τίποτα. Το τρομακτικό -όπως η ίδια η Formula 1 το χαρακτήρισε- ατύχημα του Γάλλου πιλότου συνέβη στη στροφή Parabolica.

Μάλιστα, μετά το ατύχημα του Σαρλ Λεκλέρκ ο αγώνας σταμάτησε προσωρινά (λίγο πριν από τις 17:00) και ξεκίνησε ξανά λίγο μετά τις 17:15, με δεύτερη εκκίνηση.

Δείτε το τρομακτικό ατύχημα του Λεκλέρκ:

Την πρωτοπορία στο γκραν πρι της Μόντσα τη στιγμή της διακοπής είχε ο Λιούις Χάμιλτον, ωστόσο δέχθηκε ποινή 10 δευτερολέπτων και κατά την επανεκκίνηση ξεκίνησε από την τελευταία θέση!

Νικητής, τελικά, αναδείχθηκε ο Γκασλί της -ιταλικής- AlphaTauri, ο οποίος νίκησε γκραν πρι για πρώτη φορά στην καριέρα του. Δεύτερος ήταν ο Σάινθ και τρίτος ο Στρολ. Ο Χάμιλτον κατάφερε, πάντως, να τερματίσει στην 7η θέση και φυσικά παραμένει πρώτος στη βαθμολογία των οδηγών.

Η Ferrari του Λεκλέρκ λίγο πριν από την πρόσκρουση / Φωτογραφία: Formula 1 Twitter