Ο Τσιτσιπάς κέρδισε… 1,5 σετ και πέρασε στον δεύτερο γύρο του Μόντε Κάρλο - iefimerida.gr

Ο Τσιτσιπάς κέρδισε… 1,5 σετ και πέρασε στον δεύτερο γύρο του Μόντε Κάρλο

O Στέφανος Τσιτσιπάς πανηγυρίζει
O Στέφανος Τσιτσιπάς / Φωτογραφία: AP

Δεν χρειάστηκε να ολοκληρώσει τον πρώτο του αγώνα για την χωμάτινη σεζόν ο Στέφανος Τσιτσιπάς, καθώς ο αντίπαλός του αποχώρησε λόγω τραυματισμού στα μισά του δεύτερου σετ.

Ούτως η άλλως, ο Ελληνας τενίστας είχε το πάνω χέρι κόντρα στον Λάζλο Ντζέρε, καθώς είχε κερδίσει με 6-3 το πρώτο σετ και είχε προβάδισμα 3-2 στο δεύτερο, πριν εγκαταλείψει λαβωμένος ο Σέρβος και δώσει την πρόκριση στον Τσιτσιπά, στον δεύτερο γύρο του Μόντε Κάρλο.

Στο διάστημα του αγώνα, ο Ελληνας τενίστας δεν είχε καλό σερβίς (52%) ωστόσο στην αγαπημένη του επιφάνεια είχε τον έλεγχο και με break προηγήθηκε γρήγορα με 4-1. Το 6-3 ήρθε κρατώντας το σερβίς του και στο δεύτερο σετ, έσπασε το σερβίς του Ντζέρε, για να πάρει προβάδισμα με 3-2. Εκεί ο Σέρβος εγκατέλειψε λόγω ενοχλήσεων το παιχνίδι.

Επόμενως αντίπαλος για τον Τσιτσιπά, θα είναι ο νικητής από το ματς Τζάρι - Ετσεβερί.