Champions League: Ηχηρή «σφαλιάρα» της Νιούκαστλ, 4-1 την Παρί -Πάλι στις καθυστερήσεις «χτύπησε» η Λάτσιο - iefimerida.gr

Εμφατική νίκη της Νιούκαστλ επί της Παρί Σεν Ζερμέν για τη 2η αγωνιστική των ομίλων του Champions League / Φωτογραφία: AP Photo-Scott Heppell

Την πιο εμφατική νίκη της 2ης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League πανηγύρισε η Νιούκαστλ επί της Παρί Σεν Ζερμέν, όπως μαρτυρά και το τελικό 4-1.

Το δεύτερο μεγάλο αποτέλεσμα της βραδιάς πανηγύρισε η Λάτσιο στην έδρα της Σέλτικ, καθώς επικράτησε με ανατροπή (1-2), χάρη σε γκολ που πέτυχε ξανά στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων -αυτήν τη φορά νικητήριο.

Μπαρτσελόνα και Μάντσεστερ Σίτι έκαναν απόψε το 2x2 στο ξεκίνημα της φάσης των ομίλων της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, με τα εκτός έδρας τρίποντα επί των Πόρτο (0-1) και Λειψίας (1-3). Έτσι, από νωρίς μπήκαν σε θέση οδηγού για την πρόκριση στους «16».

Η Μίλαν συνέχισε τις ισοπαλίες χωρίς γκολ με το 0-0 στην έδρα της Μπορούσια Ντόρτμουντ, μετά το αντίστοιχο αποτέλεσμα στη Λομβαρδία με αντίπαλο με τη Νιούκαστλ.

Τέλος, ματσάρα έγινε στο Βελιγράδι, εκεί όπου το Ερυθρός Αστέρας - Γιουνγκ Μπόις ολοκληρώθηκε ισόπαλο με τελικό αποτέλεσμα 2-2.

Νωρίτερα, η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε με 3-2 στην ισπανική πρωτεύουσα της Φέγενορντ, ενώ η Σαχτάρ Ντόνετσκ πανηγύρισε τη νίκη με 3-2 στο Βέλγιο επί της Αντβέρπ, κάνοντας μεγάλη ανατροπή από το 2-0 εναντίον της.

Champions League: Θρίαμβος της Νιούκαστλ επί της Παρί Σεν Ζερμέν -Έκαναν το 2x2 Μάντσεστερ Σίτι και Μπαρτσελόνα

Σε μια μαγική βραδιά για την Νιούκαστλ εξελίχθηκε η πρώτη συνάντηση στην ιστορία των δύο ομάδων με την Παρί Σεν Ζερμέν. Οι «μάγκπαϊς» έφτασαν με επιβλητική εμφάνιση στο εμφατικό 4-1 επί των πρωταθλητών Γαλλίας στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ» και μπήκαν για τα καλά στο... κόλπο της πρόκρισης σε έναν όμιλο-φωτιά του Champions League.

Το γκολ του Μιγκέλ Αλμιρόν στο 17' ήταν το πρώτο για τον σύλλογο της βόρειας Αγγλίας στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση μετά από 20 χρόνια. Οι δε Παριζιάνοι, μετά το 2-0 της πρεμιέρας επί της Ντόρτμουντ, «προσγειώθηκαν»... ανώμαλα και στην Ευρώπη, όπως συνέβη και στη Ligue 1 το περασμένο Σάββατο με το 0-0 στην έδρα της ουραγού, Κλερμόν.

Για το ίδιο γκρουπ, η Μπορούσια Ντόρτμουντ και η Μίλαν έμειναν στο «λευκό» 0-0 στη Βεστφαλία, ένα αποτέλεσμα που δεδομένα δεν βοήθησε καμία από τις δύο, αφού παραμένουν, αλλά ειδικά τη γερμανική ομάδα που παραμένει στην τελευταία θέση, έχοντας πλέον 1 βαθμό. Οι Ιταλοί, από την άλλη, έφτασαν στους 2.

Η αναγκαστική αλλαγή του Λεβαντόφσκι στο 34' (λόγω τραυματισμού) δεν «πλήγωσε» την Μπαρτσελόνα, η οποία πέρασε και από το «Ντραγκάο» απέναντι στην Πόρτο (0-1) και με το 2Χ2 στο ξεκίνημα δικαιολογεί απόλυτα τον τίτλο του απόλυτου φαβορί για να βρεθεί στα νοκ-άουτ.

Ο Φεράν Τόρες, που αντικατέστησε τον Πολωνό στράικερ, ήταν αυτός που άνοιξε το δρόμο για τους Καταλανούς στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους. Στο ματς αυτό έγραψε ιστορία ο Λαμίν Γιαμάλ, ο οποίος σε ηλικία 16 ετών και 83 ημερών έγινε ο νεαρότερος παίκτης στα χρονικά του Champions League, καταρρίπτοντας το σχετικό ρεκόρ που κρατούσε ο Σελεστίν Μπαμπαγιάρο (ήταν 16 ετών και 86 ημερών όταν έπαιξε με την φανέλα της Αντερλεχτ εναντίον της Στεάουα Βουκουρεστίου, τον Νοέμβριο του 1994).

Η Μάντσεστερ Σίτι πήρε δύσκολη νίκη στη Λειψία με 3-1 επί της Ρεντ Μπουλ και μετά το 3-1 επί του Ερυθρού Αστέρα στην πρεμιέρα, έχει το απόλυτο στον 7ο Όμιλο. Έτσι, μόνο εάν... αυτοκτονήσει θα μείνει εκτός συνέχειας. Τα γκολ για τους «πολίτες» πέτυχαν οι Φόντεν στο 25', Άλβαρες στο 84' και Ντοκού στο 90+2', ενώ στο 48' είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Οπεντά.

Στο ίδιο γκρουπ, η Γιούνγκ Μπόις κρατούσε μέχρι το 89' το μεγάλο «διπλό» στο Βελιγράδι, αλλά ο Μπουκαρί έσωσε την παρτίδα για τον Ερυθρό Αστέρα (2-2), με το τελικό αποτέλεσμα να μην ικανοποιεί καμία από τις δύο ομάδες μετά τις ήττες που είχαν γνωρίσει στην πρεμιέρα από Λειψία και Μάντσεστερ Σίτι, αντίστοιχα. Στο 35' ο Σερίφ Εντιαγέ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, αλλά οι φιλοξενούμενοι έκαναν την -προσωρινή, όπως αποδείχθηκε- ανατροπή στο 48' με τον Ούγκρινιτς και στο 61' με πέναλτι του Ίτεν.

Με «σύμμαχο» την τύχη σε δεύτερο σερί ματς του 5ου Ομίλου, η Λάτσιο αυτήν τη φορά έφυγε με τρίποντο από τη Γλασκόβη, καθώς επικράτησε με 2-1 της Σέλτικ. Με αυτό το αποτέλεσμα βρίσκεται στην κορυφή του γκρουπ μαζί με την Ατλέτικο Μαδρίτης, η οποία νωρίτερα επικράτησε με 3-2 της Φέγενορντ.

Το γκολ του Πέδρο στο 90+5' ολοκλήρωσε την ανατροπή των «λατσιάλι», που πριν από δύο εβδομάδες και πάλι στο 95ο λεπτό είχαν βρει το γκολ της ισοφάρισης απέναντι στην Ατλέτικο, με σκόρερ τον γκολκίπερ τους, Προβεντέλ. Νωρίτερα, στο 12', ο Φουρουχάσι είχε δώσει προβάδισμα στους γηπεδούχους, ενώ στο 29' είχε ισοφαρίσει για τους φιλοξενούμενους ο Βετσίνο.

Δείτε όλα τα γκολ της βραδιάς:

Champions League: Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 2ης αγωνιστικής των ομίλων

Τρίτη 3 Οκτωβρίου

1ος Όμιλος

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Γαλατασαράι 2-3

• (17', 67' Χόιλουντ - 23' Ζαχά, 71' Ακτούρκογλου, 81' Ικάρντι)

Κοπεγχάγη - Μπάγερν Μονάχου 1-2

• (56' Λέραγκερ - 67' Μουσιάλα, 83' Τελ)

Λανς - Άρσεναλ 2-1

• (25' Τόμασον, 69' Ουαχί - 14' Γκαμπριέλ Ζεσούς)

Αϊντχόφεν - Σεβίλλη 2-2

• (84' πέναλτι Ντε Γιόνγκ, 90+5' Τέζε - 68' Γκούντελι, 88' Εν Νεσιρί)

1. Λανς 4
  2. Άρσεναλ 3
  3. Σεβίλλη 2
  4. Αϊντχόφεν 1

3ος Όμιλος

Ουνιόν Βερολίνου - Μπράγκα 2-3

• (30', 37' Μπέκερ - 41' Νιακατέ, 51' Μπρούμα, 90+4' Αντρέ Κάστρο)

Νάπολι - Ρεάλ Μαδρίτης 2-3

• (19' Όστιγκαρντ, 54' πέναλτι Ζιελίνσκι - 27' Βινίσιους Τζούνιορ, 34' Μπέλινγχαμ, 78' αυτογκόλ Μερέτ)